Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 4 pażdziernika 2007r.

Młodzi dawcy krwi

Monika Kupś z Gdyni, tegoroczna maturzystka, wierny kibic Arki Gdynia, niedawno dołączyła do grona honorowych krwiodawców. „Bliscy są bardzo dumni z faktu, że oddaję krew. Niektórzy są w szoku, że mam tyle odwagi, choć jak dla mnie, do tego nie trzeba mieć odwagi, bo to nic strasznego” - stwierdza Monika. „Nie czuję się inna przez to, że oddaję krew, czuję, że oddaję cząstkę siebie, to wspaniałe uczucie” - dodaje.

Niewiedza, stereotypy i mity, dotyczące dawców krwi to częste powody niechęci i braku zainteresowania tym zjawiskiem i problemem. „Spotkałam się nawet z opinią, że jak ktoś oddaje krew, to zwiększa się u niego ryzyko wylewu krwi do mózgu, że jak się raz odda, to trzeba już będzie oddawać krew do końca życia” - wszystkie te teorie Monika stara się od razu prostować.

Oddawanie krwi nie uzależnia. Podkreśla to także Lechosław Dzierżak, studiujący zarządzanie i marketing w Akademii Morskiej w Gdyni. „Organizm, tak czy inaczej, niezależnie od tego, czy oddajesz krew, czy nie, produkuje ją na bieżąco. Ty możesz tylko zdecydować, czy tą krew, którą wyprodukowałeś, oddasz potrzebującemu, czy twój organizm przerobi ją dalej i się jej pozbędzie. Jedynym sposobem „uzależnienia się" jest to, że jak raz zobaczysz, że w tak łatwy i praktycznie nic cię nie kosztujący sposób możesz uratować komuś zdrowie albo nawet życie, to będziesz chciał cały czas to robić!” - Lechosław podchodzi do krwiodawstwa niemal entuzjastycznie.

Honorowi krwiodawcy zgodnie twierdzą, iż świadomość, że ratują komuś życie, ma wpływ na sposób ich myślenia, odmienia życie, co innego zaczyna być w nim ważne, nabiera się zdrowego dystansu do świata:

„Zrobiłam się bardziej wrażliwa na to, co dzieje się wokoło mnie. Zrozumiałam, że nie ma nic ważniejszego od ludzkiego życia, które właśnie my możemy uratować” - przyznaje Monika.

Oboje młodzi krwiodawcy działają aktywnie w Krewniacy Club Trójmiasto, instytucji skupiającej wspaniałych ludzi o wielkim sercu, którzy organizują zbiórki krwi.

„Do pierwszego oddania krwi namówiła mnie moja nauczycielka w technikum” - wspomina Lechosław, który od tamtej pory pomaga w organizowaniu akcji zbiórek krwi. Najbardziej zapadło mu w pamięć spotkanie starszej kobiety, której mąż bardzo potrzebował krwi do operacji. Przyszła do centrum krwiodawstwa, jednak z powodu za wysokiego ciśnienia nie mogła oddać krwi. Razem ze znajomymi zareagowaliśmy natychmiast. Udało nam się zebrać tyle krwi, ile było potrzebne, nawet z lekkim zapasem. „W tym roku szkolnym Lechosław zamierza zorganizować lekcje na temat honorowego krwiodawstwa w liceach i technikach, jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Młodzi dla Gdyni", w którym organizuje wiele akcji charytatywnych oraz prowadzi młodzieżowy portal informujący o tym, co się dzieje w mieście. Działa na stronie imprezowej Chajpa.pl, która zajmuje się organizowaniem imprez i patronowaniem im na terenie Trójmiasta i okolic.

„Zdecydowanie wolałbym, żeby honorowe krwiodawstwo było czymś całkowicie normalnym” - podsumowuje naszą rozmowę. „Żeby każdy, kto może oddawać krew, nie przeszkadzają mu żadne choroby, niedowaga itp., to żeby ją oddawał. Żeby to się stało zwyczajem, czymś całkowicie powszechnym. Żeby każdy po prostu miał wpisane w grafik, że - dwa, trzy miesiące wybiera się do centrum krwiodawstwa.

Cogito, 30.09.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.