Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 31 sierpnia 2006r.

Dla osób czekających na przeszczep każdy dzień jest na wagę złota

"Nie można myśleć tylko o sobie, każdy może znależć sie w mojej sytuacji. Polacy muszą zrozumieć dramat chorych" - mówi chory na marskość wątroby Marek Zdrozdowski. Od  roku czeka na przeszczep wątroby. Dla niego każdy dzień jest na wagę złota. "Walczę o życie. Nie wiem jak długo wytrzymam" - dodaje. Takich jak on w Polsce jest aż dwa tysiące!

„To może spotkać każdego. Teraz przytrafiło się mnie - wyznaje Pan Marek. Wcześniej był zdrowy jak dąb. Wysportowany, 40 lat nie chorował. 2 lata temu poszedł do lekarza przed daleką podróżą. Nigdzie już nie pojechał. Diagnoza brzmiała jak wyrok. "Lekarze dawali mi pół roku życia" - opowiada Pan Marek.

Od tamtej pory zmieniło się wszystko. Musiał przejść na drakońską dietę, zrezygnować z pracy, wystąpić o rentę. Z dnia na dzień tracił odporność. Jego życie wisiało na włosku. Jedynym ratunkiem dla niego jest teraz przeszczep wątroby. Niestety, na organ musi czekać. Jak długo jeszcze, nie wie nikt.

W Polsce brakuje narządów do przeszczepów. Osób, które by żyć, potrzebują przeszczepu różnych organów: nerek, wątroby, serca, trzustki, szpiku, płuc, rogówki jest w Polsce ok. dwóch tysięcy! Kolejka stale się wydłuża. Średnio czas oczekiwania na przeszczep to ponad rok. Ale niektórzy muszą wytrzyinąć.. nawet i cztery lata bez zdrowego organu!

"Opór społeczny najtrudniej pokonać" - mówi dr Jarosław Czerwiński, zastępca dyrektora Poltransplantu, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji. "Nie można myśleć tylko o sobie, przecież każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuaćji. Dlatego o chorych trzeba mówić jak najwięcej. Żeby ludzie zrozumieli ich dramat" - dodaje Czerwiński.

Operacji przeszczepów wykonuje się w Polsce tysiąc rocznie. W naszym kraju żyje już ok. 10 tys. osób z "nowymi" organami. "W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii 50 procent, czyli co druga przeszczepiana nerka pochodzi od żyjącego, np. kogoś z rodziny" — dodaje dr Czerwiński. "W Polsce to tylko 1 procent. Dodatkowo ludzie zastrzegają sobie prawo do dysponowania ich narządami po śmierci. Wpisuą się na Centralny Rejestr Sprzeciwów.

Jeśli chodzi o oddawanie narządów po śmierci, to dobrze, gdyby naszą opinię na ten temat znali nasi bliscy. Należy mówić ludziom, co o tym myślimy, czy jesteśmy za, czy przeciw. W prżeciwnym razie rodzina może zdecydować inaczej, niż my byśmy tego chcieli" - kontynuuje dr Czerwiński.

Super Express, 25.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.