Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 22 sierpnia 2006r.

RCKiK w Kielcach rozlosowało nagrody dla krwiodawców, niestety w dalszym ciągu tragicznie brakuje dawców

Telewizor, rower, kuchenkę mikrofalową, odtwarzacz DVD i 22 inne nagrody wylosowano w zeszłym tygodniu dla honorowych krwiodawców, którzy w lipcu oddali krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach chwyta się wszelkich sposobów, żeby nadrobić braki krwi.

"Do tej pory wakacje zawsze były trudne dla krwiodawstwa w całej Polsce, ale w tym roku jest prawdziwa zapaść" - mówi Mirosława Fiuk-Kozak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. "W porównaniu do ubiegłego roku w lipcu do naszych magazynów trafiło o 400 litrów krwi mniej. Przez to możemy realizować najwyżej 45-60 proc. zamówień na krew".

Wakacje to przecież czas, kiedy zdarza się więcej wypadków komunikacyjnych i rolniczych. Dziennie do Regionalnego Centrum wpływa zapotrzebowanie na 100 jednostek krwi, ale wobec takiego braku dawców jesteśmy w stanie wydawać tylko połowę.

Kiedy w pozostałych miesiącach roku w całym województwie świętokrzyskim oddaje krew przeciętnie 120 dawców dziennie, w wakacje ich liczba spada do 70. Pracownicy centrum tłumaczą to sobie wakacyjnymi wyjazdami, wypoczynkiem, nawet pogodą.

"Panujące w lipcu upały sprawiały, że wszyscy czuli się źle, więc jak w takich warunkach jeszcze oddawać krew" - tłumaczy Mirosława Fiuk-Kozak. W Polsce prawo nie pozwala płacić krwiodawcom za krew, na podobnych zasadach dobrowolności oparta jest służba krwi w całej Europie. Ale jakoś trzeba zachęcić ludzi do tego, żeby oddawali krew, potrzebną do ratowania życia.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach już czwarty raz prowadzi w wakacje loterię dla krwiodawców. Oddając krew można wygrać telewizor, rower, kuchenkę mikrofalową, odtwarzacz DVD, odtwarzacz MP3, radiomagnetofon, odkurzacz, telefon bezprzewodowy, markowe plecaki, bieliznę pościelową, śpiwory. W wakacje po miejscowościach województwa Świętokrzyskiego jeździ też specjalny autobus, w którym można oddawać krew.

"Coraz częściej na takie akcje odpowiadają kobiety" - mówi Mirosława Fiuk-Kozak. "W niektórych miejscowościach, np. w Łagowie, Daleszycach, Sobkowie, liczba honorowych krwiodawców jest nawet większa wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Kobiety są wrażliwsze i silniejsze".

Echo Dnia Kieleckie, 14.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.