Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 22 września 2006r.

Brakuje Krwi - do jej oddawana ma zachęcać ulga podatkowa

Jak zwykle, kiedy zaczynają się rozmowy o uldze podatkowej dla krwiodawców budzą się uśpione demony. Rząd rozpościera przed nami wizję kolejek, które ustawią się przed punktami krwiodawstwa i obrazy rozszalałych tłumów, chcących za wszelką cenę oddać swoją krew. W konsekwencji, jak zawsze krwiodawcy nic nie dostaną, a nie wiadomo czy czasem się im czegoś nie odbierze.

"Lada moment zostaniemy bez kropli krwi. Przed wakacjami brakowało tylko najrzadszych grup, teraz już wszystkich. Większa katastrofa drogowa i sobie nie poradzimy" - alarmowała przed kilkoma dniami Anna Rogowska z Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku. Takich komunikatów z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z roku na rok słyszymy coraz więcej. Dawców krwi ubywa, a szpitale coraz częściej muszą z tego powodu odwoływać operacje.

Ten problem może zostać rozwiązany - w Sejmie i Senacie leżą projekty ustaw, które przyznają krwiodawcom ulgę podatkową za oddawaną krew. Mogliby sobie odliczyć od podatku 130 zł za litr oddanej krwi, maksymalnie - 780 zł rocznie. "To wspaniały pomysł. Teraz dawcy krwi są dyskryminowani i zapomniani przez państwo. Najwyższy czas, by to się zmieniło!" - cieszy się dr Barbara Boczkowska-Radziwon, szef działu dawców z RCKiK w Białymstoku. "Taka ulga zachęciłaby nowych dawców" - dodaje Bartosz Pomykała z organizacji Krewniacy. Tylko czy ulga wejdzie w życie?

Stworzone przez senatorów Samoobrony i posłów LPR identyczne projekty ustaw napotkały wątpliwości u polityków PiS. Uważają oni, że projekt ulg będzie za dużym obciążeniem dla budżetu. "To tylko 5 do 50 min zł, w zależności od tego, ilu krwiodawców skorzystałoby z ulgi" - bronią swojego pomysłu autorzy. Ale to nie koniec argumentów PiS: "Nie wszystko jest na sprzedaż! Gdyby krew można było sprzedać, byłby to niebezpieczny precedens, który otworzyłby drogę do handlu narządami" - mówi Stanisław Piotrowicz, senator PiS. "Poza tym honorowe krwiodawstwo zatraciłoby honorowy charakter" - dodaje. Według niego, aby zachęcić dawców do oddawania krwi, powinno się ich bardziej doceniać. "Promować ich jako bohaterów, przyznawać dyplomy a nawet odznaczenia państwowe" - wymienia.

"Jeśli ktoś w dalszym ciągu chciałby oddawać krew honorowo, wcale nie musiałby korzystać z ulgi" - ripostują zwolennicy projektu. I rozwiewają kolejne wątpliwości: "nie trzeba się bać, że w kolejce do oddania krwi nagle ustawią się grupy np. bezrobotnych chcących dorobić na piwko. Przecież, żeby oddać krew, trzeba przejść badania. Poza tym nikt nie dostanie gotówki do ręki. To ulga, więc skorzystają ci, którzy są zatrudnieni" - mówi senator Margareta Budner, która sama jest lekarzem i obawia się, że cały pomysł może wziąć w łeb.

Jaki będzie los ulgi podatkowej dla krwiodawców? Najbliższe posiedzenie komisji sejmowej, która pracuje nad ulgą, już w następną środę. "Zobaczymy, czy politycy będą w stanie wznieść się ponad polityczne animozje" - mówi poseł Bogusław Sobczak zajmujący się projektem z ramienia LPR.

Metro - Warszawa, 21.09.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.