Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 9 listopada 2007r.

Co wiara mówi o transplantacji?

W piątek 16 listopada do wydania "Życia Warszawy" dołączona będzie karta - oświadczenie woli.Jej posiadacz będzie mógł umieścić na niej swoje dane i zgodę na oddanie organów po śmierci.

Wiele osób przed podpisaniem takiej zgody zadaje sobie pytania natury etycznej i duchowej. "Wszelkie wątpliwości i strach są tutaj nieuzasadnione" - mówi abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. "Nie potrafię znaleźć ani jednego powodu, dla którego miałbym wyrazić sprzeciw wobec pobrania moich narządów" - dodaje. " Oddanie swojego organu osobie potrzebującej jest najwyższym aktem miłości. Dajemy bliźniemu część siebie i część naszego życia" przypomina- za papieżem Janem Pawłem II -ks. infułat, doktor Edward Majcher, kapelan ludzi po przeszczepie.

Dawstwo silnie wspiera Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Luteranie uważają, że oddawanie narządów to akt społeczny, i za katolikami powtarzają, że jest to najwyższy wyraz miłości wobec bliźniego. Wierni Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego mówią, że darowanie narządów jest działaniem charytatywnym i aktem samoofiarowania. Podkreślają jednak, że musi się to odbywać w atmosferze szacunku dla zmarłego lub żyjącego ofiarodawcy. Oddawanie narządów i tkanek wspierają też prawosławni.W wielu religiach oddanie narządów jest indywidualną sprawą każdego człowieka. Zalicza się do nich m.in.: buddyzm, hinduizm i baptyzm. Islam uważa przeszczepy za podstawę ochrony życia ludzkiego. Dlatego koraniści twierdzą, że życie jest dobrem najwyższym i zezwalają na pobranie narządów, co przyczynia się do szlachetnego końca. Jedynie świadkowie Jehowy są przeciwni transfuzji krwi i dawstwu organów za życia (np. nerek). Ale kwestia oddania narządów po śmierci jest indywidualnym wyborem każdego ze świadków.


Z księdzem dr. Marcinem Hinzem, etykiem z Kościoła Ewangelicko-Augsuburskiego, rozmawia Bartosz Kwiatek

Ż.W. : Jakie jest stanowisko luteran w sprawie oddawania narządów?

Ks.M.H. : Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wydał oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jednak w kwestii transplantologii mówimy wspólnym głosem z Kościołem katolickim. Popieramy ideę oddawania organów po śmierci i traktujemy ją jako możliwość tzw. ostatniej posługi bliźniemu.


Ż.W. : Jednak podczas kryzysu polskiej transplantologii Kościół luterański nie namawiał wiernych do podpisywania zgody na pobranie narządów po śmierci.

Ks.M.H. : Jesteśmy zbyt małym Kościołem, dlatego nie było nawet listu duszpasterskiego. Ale proszę pamiętać, że zgoda na oddanie organów jest decyzją indywidualną każdego człowieka. Kościół nie może wywierać żadnego nacisku ani zmuszać do takiej, a nie innej postawy. Odwołujemy się do intencji sumienia.


Ż.W. : Czy wierni mają jakieś wątpliwości ?

Ks.M.H. :Oczywiście, że tak. Dotyczy to jednak osób starszych, które obawiają się biblijnego obowiązku poszanowania ciała zmarłego. Natomiast młodzi są zdecydowanie za donacją.


Życie Warszawy,

08.11.2007

Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.