Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 26 pażdziernika 2006r.

Co się dzieje z naszą krwią po tym jak ją oddamy?

W stanie, w jakim krew jest od nas pobierana, nie jest do niczego przydatna. Trzeba nad nią parę godzin „popracować”, żeby mogła zostać użyta.

Niewiele osób wie, że krew w takiej postaci, w jakiej się ją pobiera, nieprzydatna jest praktycznie do niczego. Aby uratować komuś życie, należy jej poświęcić nawet kilkanaście godzin wytężonej pracy. Do siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu przyjechał krwiobus. Z Zespołu Szkół nr l w Swarzędzu przywieziono prawie 23 litry krwi. Podczas jednego z październikowych weekendów udało się zebrać jej 43 litry.

Co dzieje się z nią potem? „Jeśli akcja trwa kilka godzin i jest prowadzona daleko od miasta, kierowcy muszą przywozić krew nawet kilka razy” - mówi Lidia Wiatrowska, pracująca w ekspedycji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Pod obróbkę W tym czasie zebrany materiał musi być odpowiednio przygotowany. Podczas operacji, do transfuzji wykorzystuje się koncentrat krwinek czerwonych. Jednak w medycynie wykorzystuje się praktycznie wszystkie składniki tzw. krwi pełnej.

Zanim jednak wszystkie składniki będą mogły być wykorzystane do ratowania życia, należy przebadać próbki. W pracowni serologicznej sprawdza się grupę krwi i obecność przeciwciał, w pracowni badań wirusologicznych stwierdza się czy dawca krwi nie jest nosicielem wirusów groźnych dla życia i zdrowia. Natomiast w pracowni preparatyki krwi dzieli się ją na poszczególne preparaty. „Do tego celu wykorzystywane są maszyny, dzięki którym przy odpowiedniej prędkości z krwi pełnej wydzielane są. odpowiednie preparaty” - mówi Barbara Litke, inżynier chemii z RCKiK w Poznaniu.

Składnikami krwi jest osocze, kożuszek leukocydarno- płytkowy i koncentrat krwinek czerwonych. Pierwszy z tych preparatów, po oddzieleniu zamrażany jest w zamrażarkach szokowych. „Podczas 45 minut osocze zamrażane jest do temperatury minus 60 stopni” - mówi B. Litke z RCKiK. Jednak osocze ma również inne zastosowanie. Jest niezbędne do powstania koncentratu płytkowego. Jest on przetaczany osobom chorującym na małopłytkowość oraz różnego rodzaju białaczki. Kiedy krew zostanie w odpowiedni sposób przygotowana, już następnego dnia trafia do ekspedycji. To właśnie z tego miejsca przekazywana jest do szpitali. Niestety, bardzo często lodówka, w której przechowuje się koncentrat jest pusta. Szczególnie w miejscach, gdzie powinna znajdować się ta o grupie O Rh minus.

Gazeta Poznańska, 5.10.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.