Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 23 listopada 2007r.

Mistrzyni w grze ...

Agata Mróz, gwiazda polskiej siatkówki, rozgrywa swój najtrudniejszy mecz. A Polacy kibicują jej mocniej niż podczas zwycięskich mistrzostw Europy… Od ośmiu lat walczy z białaczką. Nie przeszkodziło jej to jednak w zdobyciu dwóch tytułów mistrzyni Europy w siatkówce.

Nie wolno jej podróżować, ale co rusz jeździ gdzieś do lekarzy. Nie powinna odwiedzać centrów handlowych, ale przecież dopiero dziś ma na to czas. Każą jej oszczędzać siły, ale zaraz po piątkowej transfuzji krwi wzięła udział w sesji zdjęciowej do kalendarza z polskimi siatkarkami. Inni z jej wynikami badań mdleliby w mgnieniu oka, ale Agata Mróz walczy z chorobą jakby to był lekki A katar. Uśmiecha się, bo czuje, że wszystko będzie dobrze. Musi być. Podpisuje kontrakt reklamowy. Zmywa naczynia, robi mężowi kanapki do pracy i zrywa się z łóżka o czwartej rano, by komentować w telewizji występy swych koleżanek z drużyny.

Historia Agaty Mróz, dziewczyny, która zdobywała złoto mistrzostw Europy, wiedząc, że białaczka nie daje za wygraną, poruszyła nie tylko kibiców siatkówki. Fani piłki nożnej w ostatnią sobotę oddawali dla niej krew pod Stadionem Śląskim w Chorzowie. Kilkudziesięciu marynarzy z Ustki zebrało w zeszłym tygodniu aż 50 litrów. Niektórzy ślą listy z ciepłymi słowami. Ktoś przesłał siatkarce opłatek poświęcony przez Jana Pawia II.

Na forach internetowych młodzi ludzie dodają otuchy: Agato, jesteśmy z Tobą!" A 80-osobowy chór z kościoła misjonarzy w Tarnowie, ten sam, który wzruszająco śpiewał podczas czerwcowego ślubu Agaty i Jacka Olszewskiego, 24 listopada znów wykona koncert dla naszej siatkarki.

Po raz pierwszy o swojej chorobie dowiedziała się przed ośmiu laty, gdy myślała wyłącznie o mistrzostwach świata juniorek i zbliżającej się maturze. Sport pochłaniał ją bez reszty. Uwielbiała treningi, zmęczenie po ciężkich meczach, rywalizację. Jednak na długie trzy lata musiała zrezygnować z gry. Wróciła dopiero wtedy, gdy wyniki badań były lepsze.

„Lekarze mówili, że sport nie jest dla niej najlepszym zajęciem. Każdy wysiłek, męcząca podróż samolotem, zmiana klimatu, wszystko co związane jest z zawodową siatkówką, było dla Agaty niebezpieczne” - mówi jej mąż Jacek. „Ale ona tak bardzo chciała znów walczyć pod siatka, że postanowiła spróbować drugi raz”.

Z drugoligowej drużyny awansowała do reprezentacji, z którą dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy - w 2003 roku w Turcji i dwa lata później w Chorwacji. Stała się gwiazdą. Kibice witali ją kwiatami na lotnisku. Magazyn dla mężczyzn zaproponował odważną sesję fotograficzną. Ale choroba cały czas jej nie opuszczała i nie pozwalała o sobie zapomnieć. Nawet wtedy, gdy otrzymała propozycję gry w hiszpańskim zespole z Murcii. Szefowie nowej drużyny wiedzieli, że polska zawodniczka ma słabe wyniki badań krwi. A mimo to chcieli ją mieć u siebie i podpisali z nią kontrakt. Na treningach często traktowali ulgowo - niekiedy Agata ćwiczyła trzy razy krócej niż koleżanki. I choć zdobyła mistrzostwo oraz Puchar Hiszpanii, czuła, że jest z nią coraz gorzej. Z trudem dotrwała do końca sezonu.

Latem miała wyruszyć z mężem do Toskanii na krótkie wakacje. Ale tuż przed wyjazdem lekarz powiedział, że wyniki badań są tak złe, że czas pomyśleć o przeszczepie szpiku. O locie samolotem do Włoch nie mogło być mowy.

„Wiedzieliśmy, że kiedyś będziemy musieli przez to przejść. Ale nie sądziliśmy, że już teraz. Raczej za jakiś czas, może za 10 lat” - mówi Jacek.

Przeszczep zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. Zostanie przeprowadzony we Wrocławiu. Trwają poszukiwania dawcy. Przez pół roku, co dwa tygodnie Agata Mróz będzie przechodzić zabieg transfuzji krwi. Razem z mężem zaangażowali się w akcje propagujące poszukiwania dawców szpiku i honorowe krwiodawstwo.

„Nie chodzi tylko o nas. Wykorzystując popularność znanej siatkarki, możemy pomóc wielu innym”- mówią. I starają się pomagać, a cala Polska chce pomóc Agacie.

Newsweek 25.11.2007


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.