Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 8 listopada 2006r.

Sobota dla dawców w Olsztynie

Prośby krwiodawców z Olsztyna zostaną spełnione - od wiosny ci, którzy w dni powszednie nie mają czasu, będą mogli w soboty oddawać krew w olsztyńskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Sawickiej jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7 - 14, a w środy do godz. 16. Wielu olsztyniakom, którzy chcieliby oddać krew, te godziny nie odpowiadają.

„Choć już od kilku miesięcy planuję oddanie krwi, po prostu nie mam kiedy tego zrobić. Kończę pracę o godz. 17 i dopiero wtedy mógłbym się zgłosić w punkcie krwiodawstwa. Niestety jest już zamknięty. A mnie trudno wyrwać się na kilka godzin w czasie pracy" - mówi jeden z dawców, który pracuje pod Olsztynem.

Dawcy zaproponowali, by centrum wydłużyło czas pracy do godz. 18 lub było otwarte w soboty, tak jak jest np w Warszawie, gdzie centrum krwiodawstwa jest czynne w soboty lub w Białymstoku, które jest otwarte do godz. 17.30 w środy.

Grażyna Kula, dyrektorka olsztyńskiego centrum, przyznała już w okresie letnim, że i do niej docierają sygnały o potrzebie dłuższej pracy. Tłumaczyła jednak, że otwarcie punktu w soboty wymagałaby dodatkowych pieniędzy na wynagrodzenia za nadgodziny. „Postaram się jednak, byśmy raz w tygodniu byli czynni dłużej, a niewykluczone, że i w soboty będziemy pobierać krew.” Teraz sprawa jest już jasna. „Od wiosny, kiedy w szpitalach zwiększa się zapotrzebowanie na krew zaczniemy pracę w soboty” - zapewnia Grażyna Kula. „Już teraz, mimo że wakacje się skończyły, mamy kłopoty z grupami krwi: A Rh-, B Rh-, AB Rh-, O Rh-. Zatrudniłam dodatkowo jedną osobę, która nie robi nic innego, tylko dzwoni do dawców z ujemnymi czynnikami. Wykonuje 300 telefonów tygodniowo. Tak zaspokajamy potrzeby szpitali.”

Kula zapewnia, że nie ma jeszcze powodu do ogłaszania alarmu, ale potrzebni są nowi krwiodawcy. Stąd decyzja o pracy w soboty. Ułatwi ją kończący się remont świetlicy, w której dawcy oczekują na oddanie krwi, a także nowe urządzenia do oddzielania osocza od krwinek. Dotąd stosowano przede wszystkim ręczne prasy do wyciskania odwirowanego osocza. Pracownikom pomagał jeden automat. Już niedługo przybędą trzy urządzenia, które pozwolą na szybsze przygotowywanie preparatów krwi.

Gazeta Wyborcza - Olsztyn, 09.10.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW

Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.