Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 8 listopada 2006r.

Szwedzkie problemy z oddawaniem krwi

Problemy gejów z oddawaniem krwi, to nie tylko sprawa polska. Homoseksualiści szwedzcy również nie mogą oddawać krwi, ani być dawcami organów do przeszczepu.

Tasso Stafilidis, były deputowany Partii Lewicy, chciałby zostać dawcą krwi. Prawo jednak tego zabrania, gdyż Stafilidis jest gejem. Według niego to dyskryminacja. „Nie mogłem zostać krwiodawcą, ponieważ nie jestem akceptowany” - mówi „Rzeczpospolitej" były szwedzki poseł. Przeciwko temu, że homoseksualiści nie mogą być dawcami krwi, wielokrotnie protestował w parlamencie. Brał udział w debatach telewizyjnych. „Obowiązujące reguły wynikają z uprzedzeń” - twierdzi.

Tasso Stafilidis chciałby również zostać dawcą organów. Ale jest przekonany, że nikt ich nie użyje. „Ponieważ jestem gejem” - mówi. Z tego powodu czuje się dyskryminowany. Bo gdyby coś mu się stało, jego krew lub organy komuś innemu mogłyby uratować życie. Główny Zarząd Opieki Społecznej i Zdrowotnej w Szwecji dąży jednak do tego, by mężczyźni orientacji homoseksualnej mogli oddawać krew. Mogliby to robić po sześciomiesięcznym okresie powstrzymania się od kontaktów płciowych. Taka zasada obowiązuje osoby, które uprawiają seks z prostytutkami lub z mieszkańcami krajów np. Afryki centralnej , gdzie ryzyko zarażenia wirusem HIV jest powszechne. Krwi nie mogą oddawać narkomani używający strzykawek.

„To nie preferencje seksualne mają rozstrzygać o zasadach oddawania krwi, lecz zachowanie danej osoby” - podkreśla szef kontroli Zarządu Johan Carlson. Propozycja szwedzkiej instytucji budzi jednak ostre protesty. Organizacja Szwedzkie Gminy i wojewódzkie rady ds. opieki zdrowotnej uważają, że nowe przepisy dotyczące krwiodawstwa należy dokładniej przeanalizować, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pacjentów. Gminy powołują się przy tym na interesy przemysłu farmaceutycznego. Dyrektor ds. opieki zdrowotnej Ellen Hyttsten boi się, że firmy farmaceutyczne mogą zacząć zaopatrywać się w plazmę krwi za granicą. „Nikt nie będzie chciał szwedzkiej plazmy” - dodaje szef Związku Przemysłu Farmaceutycznego Richard Bergstróm. Rady ds. opieki zdrowotnej sprzedają plazmę firmom farmaceutycznym za 70 min koron rocznie (ponad 28 min zł).

Masowy sprzeciw zaskoczył Główny Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej. Homoseksualiści mają zakaz oddawania krwi w wielu innych krajach. Nie mogą tego robić w USA, choć i tu Amerykański Czerwony Krzyż apeluje o wprowadzenie zmian w prawie. Zakaz obowiązuje niemal we wszystkich państwach Europy. UE wydała w tej sprawie dyrektywę, która pozwala wykluczyć homoseksualistów jako dawców. Jeśli Szwecja zmieni prawo, nie złamie tym samym unijnych regulacji. Dziś taki zakaz nie obowiązuje w Hiszpanii i we Włoszech. Od listopada homoseksualiści, po pół roku seksualnej karencji, będą mogli oddawać krew w RPA. Dyskusja trwa też m.in. we Francji, Irlandii, Australii.

W Polsce mężczyźni orientacji homoseksualnej nie mogą być dawcami krwi. „To nie jest dyskryminacja. Nie chodzi o to, żeby kogoś wykluczyć, ale o to, by pobierana i przygotowywana przez nas krew była najbezpieczniejsza z bezpiecznych” - wyjaśnia „Rzeczypospolitej" Magdalena Łętowska, krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej. Zakaz znalazł się w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami zostali w nim objęci tzw. stałą dyskwalifikacją, gdyż „ze względu na zachowania seksualne należą do grupy podwyższonego ryzyka zakażenia poważnymi chorobami mogącymi przenosić się drogą przetoczenia krwi.” Chodzi m.in. o wirus HIV oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, którymi zarażają się częściej niż kobiety.

Wielu gejów oddaje jednak krew, gdyż w stacjach krwiodawstwa przyznanie się do homoseksualizmu jest dobrowolne. „Bardzo mało osób się przyznaje. Nikt tego nie sprawdzi” - mówi Robert Biedroń, prezes Kampanii przeciw Homofobii.

Lista osób, które obejmuje zakaz, jest bardzo długa. Są na niej m.in. osoby, które w latach 1980 -1996 przez sześć miesięcy przebywały w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii (ryzyko choroby szalonych krów), osoby z zaburzeniami psychicznymi, takie, które miały nawracające omdlenia.

Rzeczpospolita, 11.10.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.