Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 21 listopada 2006r.

Polska siatkarka czeka na przeszczep szpiku

Agata Mróz, reprezentantka polski w siatkówce jest chora. Obecnie szukany jest dawca szpiku dla Agaty.

Jedna z najlepszych siatkarek Europy nie wystąpi w mistrzostwach świata w Japonii. Wczoraj Agata Mróz pojawiła się w Katowicach, w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku. „Wyniki badań krwi są kiepskie” - zdradza niechętnie siatkarka. „Dlatego podjęłam decyzję, że nie pojadę na mistrzostwa świata. Marzyłam o tym wyjeździe. Chciałam pomóc koleżankom, zobaczyć, jak ta impreza wygląda, ale zdrowie jest ważniejsze.”

Lekarze od dawna ją przestrzegali: „Musisz się oszczędzać. Nie możesz tyle trenować i grać". „W Azji doszłaby zmiana czasu, długa aklimatyzacja, trudne, wyczerpujące mecze” - tłumaczy Agata. „Obciążenie organizmu byłoby bardzo duże. Nie chciałam ryzykować”.

Ostatnio trener kadry Ireneusz Kłos ją oszczędzał. Mróz nie grała w meczach sparingowych przed mistrzostwami świata. Dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy odpoczywała. Wczoraj badał ją znakomity fachowiec - profesor Jerzy Hołowiecki. Już wcześniej było wiadomo, że nie można wykluczyć decyzji o transplantacji szpiku kostnego. „Jest kłopot z dawcą” - mówi Agata. „Niestety, nie może nim być nikt z mojej rodziny. Badania wykluczyły taką możliwość. Byłoby to zbyt słabe wzmocnienie mojego organizmu. Dlatego trzeba szukać dawcy z zewnątrz”.

Siatkarka nie myśli o chorobie. Wczorajsze spotkanie z lekarzami nieco ją uspokoiło. „Powiedzieli, że nie muszę się za bardzo martwić” - próbuje się uśmiechać, „Że przeszczep nie musi być przeprowadzony już teraz. Można czekać. Ale dawcy szpiku już trzeba szukać. Gdyby stan mojego zdrowia się pogorszył wówczas lepiej być j przygotowanym na transplantację. Z tym, że ona nie gwarantuje wyzdrowienia. To jest najgorsze”.

Siatkarka mimo, wszystko nie stara się myśleć o chorobie. „Ciągle myślę o tych mistrzostwach” - wzdycha. „Przeszły mi koło nosa. Nie zostaje mi nic innego, jak kibicować dziewczynom”.

Jerzy Hołowiecki, ordynator, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach „Szansa na znalezienie dawcy szpiku zależy od popularności danego genotypu. Zwykle poszukiwanie dawcy trwa ok. trzech miesięcy. To żmudna, bardzo kosztowna i skomplikowana procedura. Trzeba przeszukać światową bazę danych.

Często zdarza się, że dawcą nie może być nikt z rodzeństwa. Mówiąc językiem nieskomplikowanym - wynika to z prawa dziedziczenia wspólnych cech po rodzicach. Trzeba mieć zgodne tzw. hapłotypy. Im więcej rodzeństwa, tym prawdopodobieństwo takich samych haplotypów jest większe.”

Super Express, 18.10.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.