Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 21 listopada 2006r.

Będzie dobrze, jak żacy się obudzą

Honorowi krwiodawcy bez honoru oddają za granicą krew za pieniądze?

Mimo drugiej połowy października, w szpitalach nadal brakuje, zwłaszcza najpopularniejszych, grup krwi. Sytuacja ma się jednak, na szczęście, unormować. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy letni kryzys w zaopatrzeniu kończy się w sierpniu. Tymczasem jest druga polowa października, a braki są nadal widoczne. „- Najgorzej jest z grupami A+, A-, czy 0+” - dowiedzieliśmy się w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. Czasem lekarze zadają sobie pytanie, czy w ogóle warto zaczynać operacje i czy wystarczy krwi. Sytuacja jest zadziwiająco ciężka. Niektórzy medycy twierdzą, że to wynik konkurencji z Niemiec.

„Młodzież za granicą może oddać krew i zarobić około 100 euro” - uważają. „Wiem, że niektórzy biorą za to pieniądze, ale o ich kondycji moralnej nie chciałabym się wypowiadać” - deklaruje Alicja Pająk, z Zarządu Okręgowego PCK w Bydgoszczy. „Większość działa z potrzeby serca. A w najmłodszym pokoleniu nie ma w ogóle podejścia „biznesowego” do oddawania krwi. Stawiamy na promocję honorowego krwiodawstwa przez konkursy i zabawę”.

Może warto iść śladem Niemiec i płacić za krew, a wtedy problem niedoborów zniknie? - zapytaliśmy Danutę Boguszyńską, zastępcę dyrektora RCKiK. „W ogóle nie bierzemy tego pod uwagę. Honorowi dawcy to nasz wielki sukces. W całej Europie stawia się na nich. Pieniądze, które płaci się w Niemczech, to nic innego jak forma ekwiwalentu za stratę zdrowia, a nie zapłata. Teraz mamy małe problemy. Po prostu studenci dość późno się „obudzili”, na to nałożyła się wielka dziura w zapasach z okresu letniego i rosnące zapotrzebowanie na krew. Jesteśmy już po akcji na uczelniach. Uspokajam - wkrótce sytuacja wróci do normy.”

Express Bydgoski, 24.10.2006


Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.