Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 21 listopada 2006r.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

Dwa najlepsze ośrodki specjalistyczne w Polsce mają „ręce pełne roboty”.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich to najlepsze szpitale monospecjalistyczne - pionierzy specjalistycznego leczenia. Na Śląsku nie ma chorego, który nie słyszałby o Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu czy Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

W naszym rankingu szpitali monospecjalistycznych zajęły one dwa pierwsze miejsca. Śląskie Centrum Chorób Serca z Zabrza to jeden z najlepszych ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych w kraju. Kieruje nim prof. Marian Zembala. Szpital ma największe doświadczenie w zabiegach rekonstrukcji zastawki, wykonywane są w nim zabiegi zamykania ubytków w przegrodzie międzykomorowej serca. Do tej placówki trafiają chorzy z poważnymi problemami kardiologicznymi. Śląskie Centrum od wprowadzenia reformy służby zdrowia nie ma żadnych długów, mimo że w dwóch klinikach kardiologicznych co roku leczonych jest prawie 5,5 tyś. osób.

W zabrzańskim ośrodku wykonano przeszczepy, o których było głośno. To tu prof. Zbigniew Religa jesienią 1985 r. przeprowadził pierwszą w kraju transplantację serca. Potem lekarze zaczęli rozważać transplantacje kilku organów jednocześnie. I tak w 2001 r. dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca i płuc. Pacjent, 37-letni Marek Breguła z Tarnowskich Gór, miał zniszczone serce i nadciśnienie w płucach. Podwójny przeszczep był dla niego jedyną szansą. Transplantacja samego serca nie miałaby sensu, bo płuca i tak nie podjęłyby właściwej funkcji po operacji. Zespół pod kierunkiem prof. Mariana Zembali przeszczepił mu więc oba narządy. Z kolei Arturowi Dudarowi ze Świnoujścia najpierw kardiochirurdzy wszczepili serce. Potem zespół pod kierunkiem prof. Lecha Cierpki z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Katowicach przeszczepił mu nerkę. W zabrzańskim centrum wykonano też pierwszy w Polsce przeszczep płuca.

Słynne na cały kraj i za granicą jest też Centrum Leczenia Oparzeń z Siemianowic Śląskich. Szpital jest wiodącym ośrodkiem w Polsce, leczącym urazy oparzeniowe i ich następstwa. To tu trafiają ofiary pożarów czy wybuchów. Cztery lata temu w szpitalu rozpoczęto stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu urazów oparzeniowych, wykorzystując do tego celu najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Ułatwia ona i przyspiesza gojenie w szczególnych sytuacjach - tzn. wtedy, gdy do tkanek nie dociera tlen, bo jego transport został zakłócony np. przez obrzęk. Pierwsze zabiegi w komorze wykonano u górników z oparzeniami spowodowanymi wybuchem metanu. Leczenie tlenem nie może zastąpić tradycyjnego chirurgicznego leczenia oparzeń, ale znakomicie je wspomaga. Przyspiesza proces gojenia ran średnio o 30 proc.

Pacjenci w CLO nie tylko są dobrze leczeni, ale mają również bardzo dobre warunki pobytu - leżą w pokojach jedno - i dwuosobowych, z telewizorem, telefonem, dostępem do Internetu. W szpitalu działają dwie poradnie: Poradnia Leczenia Oparzeń i Poradnia Chirurgii Plastycznej. Lekarze siemianowickiej „oparzeniówki" wykonują również zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej z wykorzystaniem systemów laserowych.

Rzeczpospolita, 24.10.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.