Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 24 listopada 2006r.

Każdy z nas dysponuje bezcennym lekiem

Kto i w jaki sposób może zostać dawcą krwi? Olbrzymia ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew w szpitalach jest potrzebna codziennie. W dodatku w bardzo dużych ilościach. Dlaczego?

Ponieważ krew jest bez cennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Pożądane są wszystkie grupy krwi, ponieważ istnieją różni biorcy. Jak zostać dawcą Krwiodawca musi spełniać kilka podstawowych warunków. Po pierwsze musi mieć ukończonych 18 lat i powinien się zgłosić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bądź punktów, w których jest przyjmowana krew. Kiedy zgłaszamy się na badanie, należy posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, pozwalający stwierdzić tożsamość oraz adres stałego zameldowania. Każdy, kto chce zostać dawcą, powinien spełniać też określone wymagania zdrowotne. W przeciwnym razie pobranie krwi może spowodować problemy zdrowotne nie tylko u samego dawcy, ale też u późniejszych biorców.

„Przed pobraniem krwi każdy przechodzi kwalifikację lekarską” - mówi dr Dorota Kosińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. „Jeśli badany poda prawdziwe informacje na temat przebytych chorób, pobieranie krwi jest dla niego zupełnie bezpieczne.”

Prawie każdy z nas może oddać krew. W jaki sposób można oddać krew? Istnieją trzy metody oddawania krwi: konwencjonalna (dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml, nie częściej niż co 8 tygodni), metoda plazmaferezy automatycznej (dawca oddaje tylko osocze w ilości 600 ml, nie częściej niż co 2 tygodnie) i metoda cytaferezy (dawca oddaje tylko wybrane elementy komórkowe krwi, nie częściej niż co 4 tygodnie). Dodajmy, że za każdym razem do pobierania krwi używany jest wyłącznie sprzęt jałowy, jednorazowego użytku.

Kto nie może być krwiodawcą? Przeciwwskazania dyskwalifikujące krwiodawcę na stałe to: choroby serca i naczyń krwionośnych przewlekle choroby układu oddechowego, moczowego (z wyjątkiem kamicy nerkowej) choroby przemiany materii i zaburzenia wydzielania gruczołów wewnętrznych choroby układu nerwowego przewlekłe choroby skóry przebyte nowotwory choroby krwi przebyta żółtaczka zakaźna kila czy choroba tropikalna krwi nie mogą oddawać również osoby przynależące do grupy wysokiego ryzyka zakażenia się wirusem HIV, a także alkoholicy i lekomani. Przeciwwskazania dyskwalifikujące dawcę na określony czas: zabiegi operacyjne inwazyjne badania diagnostyczne wykonany tatuaż lub przekłucie uszu lub innej części ciała przeziębienie, opryszczka choroby skóry przyjmowanie leków niski ciężar ciała (poniżej 50 kg) ciąża, okres poporodowy i laktacji okres miesiączkowania i do 3 dni po. Zgłaszając się na oddanie krwi, powinniśmy być po lekkim, ubogim w tłuszcze posiłku, a dzień wcześniej nie powinniśmy spożywać alkoholu.

Jakie są przywileje krwiodawców? Każdy dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci kilku czekolad, a dzień, w którym oddajemy krew, jest dla nas dniem wolnym od pracy lub szkoły. Dodatkowo możemy otrzymać wynik oznaczenia grupy krwi. Oczywiście najważniejszą korzyścią jest niesienie pomocy innym. Dla honorowych krwiodawców, którzy oddali co najmniej 5 (kobiety) lub 6 litrów krwi (mężczyźni) przeznaczone są tytuły Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Tytuł ten upoważnia do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością. Po oddaniu określonej ilości krwi (w zależności od wytycznych miasta) nabywamy prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w niektórych miastach w kraju.

Kurier Lubelski, 28.10.006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.