Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 11 grudnia 2007r.

Wirus typu C zagraża twojej wątrobie - co powinniśmy o nim wiedzieć

Większość osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest jego nosicielem - tak wynika z raportu przygotowanego przez europejskie stowarzyszenie pacjentów z chorobami wątroby (European Liver Patients Association).

”To przerażające, że w XXI wieku są w Europie kraje, w których ponad 90 proc. osób zakażonych wirusem HCV nie zostało zdiagnozowanych” - mówi Nadine Piorkowsky, przewodnicząca stowarzyszenia. „Ludzie ci są narażeni nie tylko na postępujące uszkodzenie wątroby, ale również mogą nieświadomie zakażać osoby ze swojego otoczenia”.

Jednym z krajów o słabej wykrywalności żółtaczki typu C jest Polska. Jak wynika z badań, aż 98 proc. zakażonych nie wie o swojej chorobie. Jak to możliwe?

WZW typu C to choroba podstępna. Osoba zakażona przez wiele lat może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Nawet jeśli występują jakieś objawy, to łatwo je zlekceważyć, ponieważ są mało charakterystyczne. Zakażenie może objawiać się zmęczeniem, bólami mięśni, utratą apetytu, stanami obniżenia nastroju i depresji oraz dyskomfortem w prawym podżebrzu. Dolegliwości tego typu zwykle nie skłaniają nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Tymczasem w ciągu 20-30 lat bezobjawowego przebiegu choroby u pacjenta toczy się proces przewlekłego zapalenia wątroby, które prowadzi do jej marskości, a nierzadko także nowotworu tego organu.

Wirus HCV ma kilka podtypów i zmienną budowę antygenową, dlatego nie udało się uzyskać szczepionki przeciwko żółtaczce typu C. Z tego powodu ważna jest profilaktyka zakażeń oraz powszechne przeprowadzanie testów, które je wykrywają. Chorobę można leczyć, ale powodzenie terapii w dużym stopniu zależy od stopnia jej zaawansowania. Jeśli WZW typu C zostanie wykryty późno, gdy doszło do poważnych uszkodzeń wątroby, szanse na skuteczne leczenie są niewielkie. Terapia interferonem i rybawiryną jest kosztowna i długotrwała (trwa zwykle kilka miesięcy), wiąże się też z ryzykiem wystąpienia powikłań, np. niedokrwistości.

W Polsce aż 70 proc. przypadków zakażeń powstaje w następstwie działań medycznych. Niebezpieczne są nie tylko zabiegi chirurgiczne, ale także inwazyjne zabiegi diagnostyczne, np. endoskopia. Zakażenie stwierdzono też u blisko połowy osób dializowanych. Testy na obecność wirusa HCV powinni wykonać także ludzie, którzy przeszli transfuzję krwi przed 1992 rokiem. Wprowadzono wówczas w naszym kraju obowiązek badania pobranej krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Wcześniej transfuzja wiązała się z dużym ryzykiem zakażenia. Warto wiedzieć, że wirusa zapalenia wątroby typu C sklasyfikowano dopiero w 1989 r., dlatego profilaktyka zakażeń została wprowadzona stosunkowo niedawno.

Do grupy osób narażonych na zakażenie należą również narkomani (szczególnie zażywający narkotyki dożylnie) oraz amatorzy tatuażu i piercingu. Niestety, bardzo wielu nosicieli wirusa można spotkać także wśród pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza zajmujących się dziedzinami zabiegowymi, m.in. pielęgniarek, chirurgów, stomatologów. Dla bezpieczeństwa swojego i pacjentów powinni oni stosować rękawiczki (po każdym kontakcie z pacjentem należy je zmienić), używać sprzętu jednorazowego i dbać o sterylizację sprzętu wielokrotnego użytku. Ryzyko zakażenia jest największe w przypadku kontaktu z krwią nosiciela wirusa, dlatego osoby ze stwierdzoną żółtaczką typu C nie powinny pożyczać nikomu przyrządów higieny osobistej (szczoteczka do zębów, maszynka do golenia). Istnieje też niewielkie ryzyko przekazania wirusa drogą płciową oraz zakażenia noworodka w czasie porodu, gdy jego matka jest nosicielem choroby.

Polska - Kurier Lubelski 08.12.2007


Monitoring Mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.