Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Niedziela 26 listopada 2006r.

KREWNIACY na Jasnej Górze dziękują biskupom

Na Jasnej Górze KREWNIACY wręczyli księżom kardynałom, arcybiskupom i biskupom krzyżyki z ich grupami krwi jako wyraz wdzięczności „za promowanie honorowego krwiodawstwa, zachęcanie wiernych do oddawania krwi na rzecz ratowania ludzkiego zdrowia i życia”.

23 listopada 2006 r. podczas porannej Mszy św. w kaplicy NMP na Jasnej Górze, której przewodniczył kard. Józef Glemp, Prymas Polski, przypadł nam ogromny zaszczyt podziękowania polskim księżom kardynałom, arcybiskupom i biskupom za wkład kościoła w Honorowe Krwiodawstwo. W czwartkowej Maszy Św. za zmarłych biskupów oraz ofiary kopalni Halemba uczestniczyło 120 biskupów, którzy przybyli na Jasną Górę by uczestniczyć w tegorocznych rekolekcjach Episkopatu Polski.

Podczas eucharystii przedstawiciele Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi wraz z obecnymi aktorami, piosenkarzami, olimpijczykami i sportowcami wręczyli księżom biskupom krzyżyki z ich grupami krwi jako wyraz wdzięczności „za promowanie honorowego krwiodawstwa, zachęcanie wiernych do oddawania krwi na rzecz ratowania ludzkiego zdrowia i życia”. Jako wotum dla Matki Bożej złożono także osiem krzyżyków oznaczonych poszczególnymi grupami krwi: ARh+, ARh-, 0Rh+, 0Rh-, BRh+, BRh-, ABRh+, ABRh-. Krzyżyki zostały umieszczone w ozdobnej ramie i przekazane Ojcom Paulinom z Jasnej Góry.

Ponadto podczas uroczystości, amerykańska wokalistka oraz śpiewak operowy Jacek Laszczkowski wykonali  dwa, specjalnie przygotowane na tą okazję utwory sakralne w nowej, ujmującej aranżacji.  Zarówno przekazane krzyże z grupami krwi jak i wykonany utwory sakralne spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony biskupów.

„Chcieliśmy bardzo podziękować w imieniu milionów Polaków i milionów ‘Krewniaków’ za wielką pracę, która odbywa się dzięki Kościołowi od wielu lat - powiedział Marcin Velinov, prezes Fundacji - „Również bardzo dziękujemy za włączenie się w propagowanie idei transplantologii i przeszczepów (...) Dla nas, jako pokolenia Jana Pawła II, niezwykle ważna jest symbolika tego krzyża, bowiem wskazuje ona na to, że bardzo wierzymy w to, że w naszej krwi mieszka Jezus Chrystus”. Na zakończenie dodał, że „Duchowy charakter krwiodawstwa jest bardzo ważny, gdyż oddawanie krwi stanowi wielki akt miłości wobec bliźniego. Dlatego stworzyliśmy symbol - krzyż z grupą krwi”.

„Dziękujemy serdecznie naszym przyjaciołom i ‘Krewniakom’ za ich dobre inicjatywy i za wytrwałość w podejmowaniu tej bardzo humanitarnej i chrześcijańskiej akcji, która ma przybliżać życie, przedłużać je i wspomagać” - powiedział kard. Józef Glemp.

„Należę do ludzi wspierających ‘Krewniaków’. Jestem jednym z ‘Krewniaków’, czyli człowiekiem, który oddaje krew bo uważam, że jest to akcja bardzo humanitarna, coś bardzo potrzebnego - mówi aktor Marek Siudym, uczestniczący we Mszy św. – Wspieranie krwiodawstwa przez Kościół jest czymś fantastycznym. To jest akcja humanitarna, która ratuje życie. Fakt, że przekazanie krzyżyków odbyło się tutaj ma ogromne znaczenie. Smutne jest tylko, że zbiegło się z taką tragedią. Ma to może tym większy wydźwięk, szkoda tylko, że aż tak tragiczny!”.

„Autobus, na który zbieramy obecnie środki, będzie jeździł nawet 300 razy w roku po największych imprezach artystycznych i sportowych. Chcemy udowodnić przez to, że pokolenie Jana Pawła II istnieje, że to nie jest tylko wytwór medialny czy okazjonalny. My istniejemy i chcemy pomagać innym ludziom poprzez nauki, które przekazał nam Jan Paweł II” - podkreśla Marcin Velinov.


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.