Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 29 listopada 2006r.

Krew bezcenny lek - ciekawe informacje

Najmłodszą (pojawiła się stosunkowo niedawno w wyniku mutacji), a przez to najrzadszą i najczęściej poszukiwaną grupą krwi jest AB Rh-.

Krew nazywana jest płynem życia, bo jest nam potrzebna jak tlen i woda. Bez niej nie moglibyśmy istnieć. W ciele dorosłego człowieka krąży jej 5 litrów. Krew jest zbyt doskonała, by można ją było czymś zastąpić. Choć naukowcy znają dokładnie jej skład i własności - nie potrafią dzisiaj stworzyć sztucznej. Ów płyn życia składa się w 55 proc. z osocza, półprzeźroczystego płynu, w którym pływają krwinki czerwone [erytrocyty], biała [leukocyty] i płytki krwi [trombocyty]. Krwinki są produkowane przez szpik kostny.

Czerwone żyją przeciętnie 120 dni i są stale uzupełniane. Dzięki nim oddychamy. Leukocyty są częściowo produkowane poza szpikiem, np. w węzłach chłonnych i żyją kilka dni. Chronią nas przed infekcjami. Możemy swoją krwią podzielić się z innymi, bo jest ona bezcennym lekiem. Gdy człowiek dużo jej traci, w trakcie operacji lub w wypadku, może mu pomóc tylko transfuzja, czyli przetoczenie. Nagła utrata 2 litrów prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia, wstrząsu i bezpośredniego zagrożenia życia.

Najwięcej krwi zużywa się w szpitalach na oddziałach hematologicznych i wykonujących transplantacje. Potrzebna jest także do przeprowadzania operacji planowych. Skąd szpitale mają krew? Od dawców. W Polsce oddawanie krwi jest honorowe, dawcy dostają tylko czekoladę i teoretycznie dzień wolny od pracy (bo dziś pracodawcy rzadko się na to zgadzają). Bardzo często krew oddają rodziny chorych. Za opłatą pobiera się ją tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy potrzebna jest krew o unikatowym składzie. Płaci się też dawcom płytek. Niestety, coraz częściej banki krwi są puste.

Kurier TV, 13.11.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.