Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 18 grudnia 2007r.

Krakowianie oddają coraz więcej krwi potrzebującym

Krakowianie biją rekordy w honorowym oddawaniu krwi. Tak dobrych wyników nie odnotowano pod Wawelem od kilku lat. To efekt przeprowadzki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Nowej Huty do centrum miasta oraz akcji zachęcających do ratowania życia drugiemu człowiekowi w ten prosty sposób.

Liczby nie kłamią. Wystarczy spojrzeć na statystyki RCKiK w Krakowie. Z roku na rok honorowych dawców przybywa. Potwierdza to Jolanta Raś, dyrektorka ds. medycznych RCKiK. „Do końca września udało się nam zebrać ponad 7,4 tysiąca litrów krwi. Takiej ilości nie mieliśmy już dawno na koniec trzeciego kwartału” - nie kryje zadowolenia.

W latach 2002-2005 było kiepsko. Krakowianom nie udało się przekroczyć liczby 7 tys. litrów w ciągu roku. Tylko w 2006 r. udało się zebrać aż 9,3 tys. litrów. „Wszystko wskazuje jednak na to, że ten rok będzie zdecydowanie najlepszy spośród ostatnich sześciu lat” - przekonuje dyrektorka Raś.

Dlaczego coraz chętniej krakowianie oddają krew? Ma to związek m.in. ze zmianą lokalizacji stacji krwiodawstwa. Na początku 2006 roku RCKiK przeprowadziło się bowiem ze Szpitala im. Żeromskiego w Nowej Hucie do Centrum miasta, na ul. Rzeźniczą. „Teraz można łatwiej do nas dotrzeć” - podkreśla dyrektorka Raś. Kto jednak chce może nadal oddać krew w szpitalu Żeromskiego.

Lokalizacja Centrum to tylko jeden z czynników takiego wzrostu. Prawda jest taka, że jesteśmy coraz częściej świadomi tego, że krew jest niezastąpionym lekarstwem ratującym życie.

Niestety, wciąż dość często pojawiają się w Centrum tzw. dawcy jednorazowi, którzy oddają krew wtedy, kiedy ich bliskich dotknie nieszczęście. „Potem już do nas nie wracają” - zauważa Jolanta Raś. „Jest to typowe zachowanie dla wielu z nas. Zryw w momencie tragedii i koniec”.

Dlatego tak ważną rolą jest edukacja i wpajanie ludziom nawyku pomagania chorym. Niebagatelną rolę odgrywają, organizowane przez RCKiK ekipy wyjazdowe, które najczęściej pobierają krew na krakowskich uczelniach. Wśród nich bryluje Akademia Górniczo-Hutnicza, której studenci podczas akcji oddawania krwi ddają ponad 40 proc. krwi zebranej na wszystkich krakowskich uczelniach. „Po prostu jest to największa uczelnia, więc i o dawców najłatwiej” - rzeczowo wyjaśnia Raś.

Ekipy wyjazdowe spełniają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję: uświadamiają i pokazują potencjalnym krwiodawcom procedury i zapoznają ze specyfiką zjawiska. Niejednokrotnie dawcy, którzy oddali krew po raz pierwszy właśnie na uczelni, oddają krew ponownie, np. w centrali RCKiK

W Polsce jest ok. 400 tysięcy honorowych dawców. Rocznie oddają ok. 450 tys. litrów krwi. Codziennie potrzeba tego cennego lekarstwa aż 1 tys. litrów.

Polska - Gazeta Krakowska 17.12.2007


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.