Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 18 grudnia 2007r.

Niehonorowa lista krwiodawców

Na liście leków refundowanych nie znalazły się dwa lekarstwa wzmacniające hemoglobinę . Honorowi krwiodawcy są oburzeni i zapowiadają interwencję u ministra zdrowia.

Hemoglobina jest barwnikiem krwi występującym w czerwonych krwinkach. Przenosi tlen z płuc do tkanek, a dwutlenek węgla z tkanek do płuc Podstawowym składnikiem hemoglobiny jest żelazo; gdy brak go w organizmie, rozwija się anemia. Brak hemoglobiny jest dużym obciążeniem dla serca, układ nerwowy jest niedotleniony. Wprzypadku jej niedoborów należy podawać tzw. leki odtwórcze, które zwiększą poziom żelaza w organizmie..

”W przypadku słabszych organizmów u krwiodawców poziom żelaza spada, gdyż jest to trudnoodnawialny składnik krwi” - mówi lek. med. Andrzej Ratuszniak, przewodniczący Okręgowej Rady Honorowych Krwiodawców PCK w Lublinie.

Rolę leków odtwórczych spełniają np. ascofer i vitaral, których zabrakło na liście leków refundowanych, ponadto nie znajdują się na niej żadne inne preparaty żelazopochodne, powodujące wzrost hemoglobiny we krwi.

Trzeba za nie więc płacić.Vitaral kosztuje np. 11 zł, niektórych honorowych krwiodawców (są wśród nich często osoby starsze) po prostu nie stać na jego zakup.

”Czujemy się pokrzywdzeni. Oddając krew, nie bierzemy za to ani grosza. Robimy to z dobrego serca, ale musimy płacić za leki” - dodaje przewodniczący Ratuszniak.

Krwiodawcy zwracali się z apelami do ministra zdrowia w poprzednim rządzie już dwukrotnie. Bez skutku. Teraz próbują wywalczyć to u nowego.

Nowy Tydzień, 12.12.2007


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.