Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 21 grudnia 2007r.

W Szczecinie HDK chcą bezpłatnych przejazdów

”Miasto powinno docenić tych, którzy oddają bezinteresownie krew” - mówi Dominik Jaguszewski, honorowy dawca krwi. „Dziś chętnie oddają ją młodzi ludzie, ale od akcji do akcji. Doceńmy więc tych, którzy robią to regularnie".

Przez 10 lat musisz być honorowym krwiodawcą, aby być zwolnionym z płacenia za przejazdy tramwajami i autobusami w Szczecinie. Zdaniem naszych Czytelników, zbyt długo trzeba czekać na nagrodę za systematyczne oddawanie krwi.

„Szczeciński Urząd Miejski wprowadził przed laty udogodnienia dla honorowych krwiodawców, ale bardzo restrykcyjne” -mówi Dominik Jaguszewski. „Moim zdaniem, nie jest to działanie, które zachęcałoby do stałego oddawania krwi. To nie tylko moje zdanie, ale wielu osób, które od lat oddają krew”.

Obecnie sytuacja wygląda tak. Prawo do bezpłatnych przejazdów uzyskuje osoba, która oddała co najmniej 15 litrów krwi lub osocza i jest honorowym dawcą krwi przez okres co najmniej 10 lat.

”Perspektywa swoistej nagrody za 10 lat oddawania krwi jest bardzo odległa” - zaznacza Jaguszewski. „Gdy brakuje krwi, może zmniejszenie liczby lat wspomogłoby tę akcję. Można też spróbować wnieść pod obrady rady miasta projekt uchwały obywatelskiej w tej sprawie”.

Niegdyś to głównie żołnierze oddawali krew. Teraz, gdy w Szczecinie i rejonie wiele jednostek zostało zlikwidowanych, a wojsko przechodzi na zawodowstwo, liczba oddających krew znacznie się zmniejszyła.

”Żołnierz służby zasadniczej za oddanie krwi otrzymuje dwa dni wolnego, a zawodowiec tylko zwolnienie w dniu, w którym oddaje krew” - Twierdzi Krystyna Borska z centrum krwiodawstwa przy szpitalu wojskowym przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie. „Pomysł nagradzania honorowych krwiodawców jest słuszny”.

”Przy uroczystościach na przykład z okazji nadawania tytułu honorowego krwiodawcy uczestniczą również przedstawiciele władz miejskich” - opowiada Jaguszewski. „Zawsze padają słowa, że miasto chętnie pomoże. Padają i nic za tym nie idzie. Teraz jest okazja coś zrobić”.

Zasłużony honorowy krwiodawca przyznawany jest mężczyznom po 6 latach oddawania krwi, a kobietom po 5 latach - mówi Urszula Sobiesinska, koordynator ds. krwiodawstwa PCK. „Myślę, że te osoby zasłużyły już na możliwość otrzymania od miasta przywileju bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Wszystko jednak zależy od dobrej woli rady miasta”.

Zadaliśmy w tej sprawie pytanie prezydentowi Szczecina za pośrednictwem Biura Promocji i Informacji. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Osób, które oddają krew honorowo nie jest tak dużo. Przyznanie im możliwości bezpłatnego podróżowania tramwajami i autobusami miejskimi byłoby gestem we właściwym kierunku. Wszak każdemu z nas może być potrzebna w każdej chwili transfuzja krwi. Doceńmy, więc tych, którzy oddają krew i nie żądają za to pieniędzy - komentuje całą sprawę Głos Szczeciński.

Głos Szczeciński, 21.12.2007


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(4)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.