Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 7 stycznia 2008r.

Szpitale nie płacą za coraz droższą krew

Lada dzień długi polskich szpitali mogą zostać sprzedane. Zaciska się pętla finansowa wokół szpitali. Dyrektorzy nie tylko muszą dojść do porozumienia z lekarzami żądającymi większych pieniędzy za pracę w nadgodzinach. Od 1 stycznia muszą też więcej płacić za krew. Problem w tym, że szpitale, zwłaszcza te najbardziej zadłużone, nie radziły sobie z płaceniem za nią już wcześniej. Półtora roku temu Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu nie mogło wyegzekwować od swoich dłużników aż 22 mln zł.

”Teraz jest lepiej. Nasi wierzyciele winni są nam 12 mln zł” - mówi Piotr Kowalek, dyrektor finansowy RCKiK we Wrocławiu. Nie jest to jednak wiadomość optymistyczna, bo bez odzyskania tych pieniędzy w Centrum nie uda się odpowiednio przygotować krwi do transfuzji. A to podstawowy warunek, by otrzymały ją szpitale.

”Za każdym razem trzeba sprawdzić, czy dawca nie jest zakażony HIV, wirusowym zapaleniem wątroby i kiłą. A to kosztuje” - tłumaczy Małgorzata Szymczyk-Nużka, kierownik działu metodyczno-organizacyjnego we wrocławskim Centrum Krwiodawstwa.

Sytuacja może stać się patowa. Zwłaszcza dla tych szpitali, w których kondycja finansowa jest najgorsza, a programu restrukturyzacji nadal nie widać. Tak jest np. we wrocławskim Szpitalu Kolejowym, który ma prawie 100 mln zł długu i w zasadzie żadnych szans, by je spłacić. Zadłużone w Centrum Krwiodawstwa są też Akademicki Szpital Kliniczny i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu.

„To katastrofa” - ocenia dyrektor Kowalek, który przyznaje, że Centrum na pieniądze będzie czekać tylko do końca stycznia. Jeżeli ich nie dostanie, to sprzeda wierzytelności prywatnej firmie.

Rok temu w podobnej sytuacji znalazł się Akademicki Szpital Kliniczny. Jednym z kilkudziesięciu wierzycieli, z którymi negocjował dyrektor Piotr Pobrotyn, była firma windykacyjna. Kupiła ona część długów ASK i jako jedna z ostatnich wynegocjowała swoje warunki spłaty wierzytelności.

Prywatnym firmom opłaca się skupowanie długów w polskiej służbie zdrowia, bo zarabiają na nich średnio ok. 30-50 proc. Zleceniodawca też jest zadowolony. Bo na jego konto wpływają co prawda mniejsze, ale jednak jakieś pieniądze.

Nowe stawki za krew Ministerstwo Zdrowia ustaliło w zeszłym roku. Małgorzata Szymczyk-Nużka z Centrum Krwiodawstwa tłumaczy, że podwyżki związane są z kosztami nowych obowiązkowych badań, wzrostem cen energii, paliwa i wody, a także wynagrodzeń w służbie zdrowia o około 30-40 proc. Krew tymczasem nie drożała od 2005 r.

Jedna jednostka krwi pełnej od 1 stycznia 2008 r. kosztuje 240 zł (do tej pory 220) o 15 zł wzrośnie opłata za jednostkę koncentratu krwinek czerwonych (ze 125 zł do 140 zł).

Przeciwko podwyżce zaprotestował Konwent Szpitali Zamojszczyzny, który jako jedyny opiniował projekt byłego ministra Zbigniewa Religi. Zdaniem Krzysztofa Tuczapskiego, przewodniczącego Konwentu, szpitale dopłacają do leczenia krwią. Tym bardziej, co potwierdza Joanna Mierzwińska rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ, że koszt leczenia krwią jest wpisany w koszt hospitalizacji i nie jest pokrywany z osobnej puli.

”Nasze dzieci bez krwi nie przeżyją” - alarmuje prof. Alicja Chybicka, szefowa Kliniki Hematologii Dziecięcej wrocławskiej Akademii Medycznej. „W zeszłym roku brakowało nam pół miliona zł na krew. I jeżeli stawki przyznane przez Fundusz się nie zmienią, będziemy się jeszcze bardziej zadłużać” - ostrzega.

Piotr Pobrotyn: „To zła informacja. Jeszcze w listopadzie nie było żadnych przesłanek, że krew będzie droższa”.

”W 2008 r. pieniędzy będzie więcej”- mówiła we wrześniu Violetta Plebanek-Sitko, dyrektor dolnośląskiego oddziału Funduszu. „W styczniu budżet zamknie się kwotą prawie 3 mld 400 mln zł, a potem będzie systematycznie rosnąć”.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiada, że jutro przedstawi rządowi wytyczne, skąd wziąć dodatkowe pieniądze dla służby zdrowia. A jak szacują lekarze, w systemie brakuje około 8 mld zł.

Krew jest niezbędna do przeprowadzenia wielu operacji. Przy przeszczepie nerki może by
potrzebnych nawet kilka litrów

Polska - Gazeta Wrocławska, 07.01.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.