Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 11 stycznia 2008r.

Psia i kocia krew dla życia

Życie psa i kota podobnie jak człowieka nierzadko zależy od szybkiej transfuzji. W Polsce funkcjonuje tylko jeden bank krwi dla zwierząt, który miesięcznie przyjmuje nawet setkę honorowych dawców.

Nagły wypadek, krwotok, wykryta choroba krwi - są przypadki, że transfuzja potrzebna jest zwierzęciu natychmiast. Dzięki pracy Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia zwierzęta mogą liczyć na szybką pomoc podobną do tej, jaką w nagłych przypadkach otrzymują ludzie.

„Bank otworzyliśmy w Warszawie w 2003 roku, ale pomysł na niego mieliśmy już od dawna” - mówi jego współzałożyciel, lekarz weterynarii Robert Marczak. „Ideę zapożyczyliśmy z USA, gdzie banki zwierzęcej krwi zostały wymyślone i gdzie dziś są bardzo popularne” - mówi. Bank w Warszawie jest jedynym takim miejscem funkcjonującym w Polsce. Żeby ułatwić transport krwi do potrzebujących zwierząt, swoje filie otworzył już m.in. w Lublinie, Toruniu i we Wrocławiu. Dzięki temu krew jest dostępna dla lekarzy weterynarii 24 godziny na dobę. Chętnych do jej oddania nie brakuje - w ciągu miesiąca do warszawskiego banku trafia zwykle 70-80 zwierząt, ale zdarzało się, że była ich ponad setka. Zwierzęca krew ma ok. sześcioty-godniowy termin ważności. „To dość krótki okres, dlatego nie pobieramy jej na zapas, ale wtedy, kiedy faktycznie jest potrzebna. Dlatego ważne jest, żebyśmy mieli stałych dawców” - wyjaśnia doktor Marczak.

Z pomocy zwierzęcego banku regularnie korzysta m.in. chory na hemofilię labrador Raj. Pies ma dopiero rok i osiem miesięcy, a do końca życia będzie potrzebował regularnych transfuzji. To dla niego jedyna możliwość leczenia. Przetoczenia muszą odbywać się co cztery tygodnie. Bez nich umrze” - mówi Agata Wierzchoń, właścicielka Raja.

”Dzięki badaniom mam pewność że moje psy są w pełni zdrowe” - mówi Agnieszka Milska, właścicielka hodowli psów Milagnes, której piątka podopiecznych rasy Bouvier des Flandres oddaje krew regularnie już od czterech lat. „One są z tego honorowego krwiodawstwa bardzo dumne, a ja mogę być spokojna o ich dobrą formę” - mówi.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy pies ważący co najmniej 26 kg oraz kot o wadze nie mniejszej niż 4 kg. Jednorazowo psy oddają 450 ml krwi, koty - 50 ml. Zwierzęta mogą to robić co trzy tygodnie. Podobnie jak u ludzi - honorowi dawcy zyskują bezpłatne badania i dostają wysokoenergetyczny pokarm.

Metro, 11.01.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.