Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 15 stycznia 2008r.

Oddajesz krew, masz dzień wolny od pracy … do odrobienia

W Polsce, co roku, ponad pół miliona osób oddaje krew, wiele z nich nawet kilka razy w roku. Średnio liczba pobrań życiodajnego płynu sięga w naszym kraju nawet 900 tysięcy. Ponad 99,5 procent oddanej w Polsce krwi pochodzi od honorowych dawców. Nie dostają za to pieniędzy, ale przysługuje im dzień wolny od pracy, czy jest to jednak dzień wolny od pracy?

Nie dostają za to pieniędzy, ale - po pobraniu krwi - zgodnie z prawem przysługuje im dzień wolny od pracy. Przepis ten dotyczy praktycznie wszystkich zawodów, tymczasem w przypadku górników pojawia się problem. Jak się okazuje, przed przejściem na emeryturę każdy dzień spędzony na akcjach honorowego krwiodawstwa górnik musi odpracować!

„Dni wolne przysługujące honorowym dawcom krwi nie są dniami przepracowanymi pod ziemią i tym samym nie są brane pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do emerytury górniczej. Nieuwzględnienie tych okresów ma zastosowanie jedynie do emerytur górniczych” - potwierdza Izabela Puszczewicz, naczelnik wydziału przyznawania emerytur i rent w oddziale ZUS w Rybniku.

To bardzo krzywdzący dla nas przepis. Bardzo wielu górników oddaje krew. Tylko w naszej kopalni, w klubie honorowych dawców zrzeszonych jest 120 pracowników. Dlaczego nie mieliby korzystać z wolnego dnia” - dziwi się Adam Porwoł, szef klubu Honorowych Dawców Krwi przy kopalni Rydułtowy-Anna w Pszowie.

Boleśnie o tym przepisie przekonał się Czesław Leciejewski z Rybnika. Jest górnikiem i od ponad 25 lat regularnie oddaje krew. Łącznie pan Czesław honorowo oddał już ponad 44 litry. „1 lutego miałem przejść na emeryturę, po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. Dopiero teraz dowiedziałem się, że przed odejściem z pracy będę musiał odpracować dodatkowo prawie 50 dniówek, właśnie z powodu dni wykorzystanych na akcje krwiodawstwa- nie kryje rozżalenia górnik. - To za karę” - pyta.

Krzywdzące przepisy mogą spowodować, że górnicy nie będą już tak chętnie poświęcać się dla innych. „To byłby dla nas cios. Górnicy są niezawodni, zawsze można na nich polegać. Oddaj ą krew często i co najważniejsze, regularnie” - mówi Maria Wiecha, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu.

W województwie śląskim rocznie pobiera się krew od 100 tysięcy osób. Zajmujemy drugie miejsce w Polsce, zaraz po Mazowszu, zarówno pod względem ilości honorowych dawców, jak i ilości oddawanej krwi. W samej tylko raciborskiej stacji krwiodawstwa w zeszłym roku pobrano krew od ponad 42,5 tysiąca osób.

Jak przyznaje Adam Porwoł, mimo że dzień wolny od pracy przysługuje wszystkim hnorowym dawcom, to nie wszyscy z niego korzystają.

„Nie zmienia to jednak faktu, że tych dni nie powinno się odpracowywać. O całej sprawie w najbliższych dniach poinformuję zarząd główny Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie i inne środowiska bliskie honorowym krwiodawcom. Trzeba zmienić bzdurne prawo, bo warto walczyć o każdego dawcę” - zapowiada Porwoł.

Polska - Dziennik Zachodni, 15.01.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.