Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 21 stycznia 2008r.

Krwiodawca w kolejce

Honorowym Dawcom Krwi przysługują prawa, jakich nie mają ludzie, którzy tego cennego leku nigdy nie oddawali. Nie zawsze jednak te przywileje są respektowane. Co wtedy zrobić

Zasłużony krwiodawca - p. Waldemar - próbował wejść poza kolejką do lekarza. Chociaż jest do tego upoważniony, co zostało potwierdzone odpowiednim zapisem w legitymacji, spotkał się z oburzeniem czekających pod drzwiami. Podobnie zareagowali pacjenci innej placówki. Oczywiście, zmusiło to p. Waldemara do odczekania kilkudziesięciu minut w długim ogonku.

Krwiodawcy mają prawo wejść bez kolejki do lekarza w przychodni lub podejść do kasy w aptece. Reguluje to szczegółowo ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej. W praktyce często wygląda to inaczej. Ludzie nie znają przywilejów krwiodawców i dlatego protestują. Aby zapobiec takim nieprzyjemnym sytuacjom, potrzebne są odpowiednie decyzje na terenie danej placówki. Jej kierownik powinien zadbać, by oddający krew nie musiał się wykłócać o swoje przywileje.

„Najskuteczniejszą formą praktykowaną przez przychodnie jest stosowny wpis w kartotece pacjenta. W takich przypadkach pielęgniarki osobiście proszą krwiodawcę do gabinetu. Jeśli nie ma odpowiednich uregulowań, powinien on pójść bezpośrednio do kierownika” - radzi Urszula Sobiesińska, koordynator ds. krwiodawstwa w szczecińskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża.

Oprócz wizyty poza kolejką u lekarza dzielący się z innymi życiodajnym płynem otrzymują bezpłatnie niektóre leki. W Szczecinie mogą także nieodpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską.

”W ostatnich latach uprawnienia dawców krwi znacznie się skurczyły. Wciąż jednak, w porównaniu z innymi krajami, gdzie propaguje się bezinteresowne oddawanie krwi, Polacy mają ich sporo” - podkreśla Henryk Rzechuła, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Kurier Szczeciński, 18.01.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.