Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 23 stycznia 2008r.

Przychodzi dawca krwi do apteki

W ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych przysługują nam leki, których koszty w całości lub częściowo refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli jakie są obecnie zasady płatności za leki i kto może wystawiać recepty…

Wykaz leków refundowanych ustala Minister Zdrowia. Są to leki podstawowe, za które zapłacimy opłatę zryczałtowaną w wysokości 3,20 zl, uzupełniające, za które zapłacimy 30 lub 50 procent ceny. Opłatę ryczałtową (30 lub 50 procent) zapłacimy, gdy cena leku nie przekroczy ceny ustalonej przez Ministra Zdrowia. Za lek recepturowy (robiony w aptece) opłata ryczałtowa wynosi 5 zł.

„Za leki niewymienione w wykazie trzeba zapłacić pełną cenę” - podkreśla Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

Receptę może wystawić w przychodni lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista mający prywatną praktykę i umowę z NFZ upoważniającą do wystawiania recept. Dodatkowe uprawnienia do bezpłatnych leków przysługują: inwalidom wojennym i osobom represjonowanym (IB), ich małżonkom na ich utrzymaniu, wdowom i wdowcom po żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych uprawnionych do renty rodzinnej, inwalidom wojskowym (IW) i osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu - oni otrzymują bezpłatne leki z wykazu leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu ceny.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi (ZK) lub Zasłużeni Dawcy Przeszczepu otrzymują bezpłatne leki z wykazu leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu ceny. Przysługuje im też na podstawie recepty zaopatrzenie w leki określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, które zasłużony honorowy dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi.

Żołnierze (PO) odbywający zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie, ćwiczenia, o ile nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia z innego tytułu, kandydaci na żołnierzy otrzymują bezpłatnie leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających i leki recepturowe.

„Realizując receptę musimy pokazać dokument, który poświadcza uprawnienia do bezpłatnego leku” - dodaje Barbara Nawrocka.

Nowości, 22.01.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.