Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 28 stycznia 2008r.

Już niedługo w Poznaniu będą dwa ambulanse

Już w czwartek rozstrzygnie się od kogo Wielkopolskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zakupi kolejny nowoczesny ambulans do poboru krwi. Dostawcą ultranowoczesnego autokaru być może będzie podpoznański Solaris.

W ubiegłym roku nakreślono plan polityki Ministerstwa Zdrowia dotyczący polskich stacji krwiodawstwa. Według tej strategii, do 2012 r. miałoby zostać zakupionych 16 ultra-nowoczesnych ambulansów do poboru krwi. Koszt olbrzymiego autokaru to bagatela - 2,5 mln zl. Łatwo, więc policzyć, że jeśli plan zostanie zrealizowany, będzie to największa i jednocześnie najkosztowniejsza (całkowity koszt zakupu to blisko 40 mln zl) inwestycja w dziedzinie krwiodawstwa w Polsce.

Warto dodać, że ewentualny zakup sfinansowany będzie z budżetu centralnego, a firmą, która ma olbrzymie szanse dostarczyć autokary odbiorcom, jest podpoznański Solaris.

Zdaniem Krzysztofa Olbromskiego, dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, taka inwestycja to potwierdzenie trendu panującego w całej Europie. „Blisko 90 procent krwi pobiera się obecnie systemem "ekipowym", czyli podczas wyjazdu ambulansem w teren” - wyjaśnia Olbromski. „Dlatego zakup takich pojazdów, choć oczywiście kosztowny, w sytuacji ciągłego deficytu krwi, uważam ze wszech miar uzasadniony” - tłumaczy dyrektor.

W Poznaniu przed wakacjami będziemy mieli aż dwa "gigantyczne krwiopijce" - jak nazywają ambulanse do poboru krwi pracownicy stacji krwiodawstwa. „W ostatni dzień stycznia rozstrzygamy przetarg na drugi autokar. Wydaje się, że wszystko rozstrzygnie się podobnie jak w Bydgoszczy, gdzie do przetargu stanął Solaris i Mercedes” - zaznacza Olbromski.

W Bydgoszczy górą była fabryka z Bolechowie, której oferta była tańsza od Mercedesa blisko 200 tys. zł. Teraz obaj producenci zapewne jeszcze raz przeszacują ceny swoich "krwiopijców". Perspektywa kolejnych kilkunastu przetargów w Polsce jest bowiem niezwykle kusząca. Agnieszka Spiżewska, rzecznik firmy Solaris Bus, przyznaje, że produkcja tych specjalistycznych autokarów przez podpoznańską fabrykę będzie rozwijana, choć do tej pory rocznie sprzedawano kilka sztuk. „Ambulans do poboru krwi to produkt unikatowy i wymagający specjalnych rozwiązań” - zaznacza Spiżewska.

Echo Miasta - Poznań, 28.01.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.