Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 30 stycznia 2008r.

Indyjski gang złodziei nerek rozbity

Policja w Indiach rozbiła gang, który zajmował się międzynarodowym przemytem organów. Trwają poszukiwania głównego organizatora procederu, lekarza Amita Kumara... Według policji działalność gangu polegała na kradzieży nerek od osób ubogich i sprzedawaniu organów bogatym...

Po ubiegło tygodniowym nalocie na mieszkanie w mieście Gurgaon w pobliżu New Delhi, wczoraj władze wystosowały publiczny apel o pomoc w poszukiwaniach Kumara. Według policji działalność gangu polegała na kradzieży nerek od osób ubogich i sprzedawaniu organów bogatym. Dotychczas aresztowano co najmniej jednego lekarza. Dwóch początkowo zatrzymanych pacjentów z Grecji i Stanów Zjednoczonych, zostało już zwolnionych.

Komisarz policji z Gurgaon Mahendra Lal poinformował, że zatrzymany lekarz zeznał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat gang zaaranżował około pięciuset operacji przeszczepów w pięciu różnych stanach Indii. W przestępczej działalności brało udział czterech lekarzy, pielęgniarki, technicy medyczni i wiele innych osób. Operacje przeprowadzane były w jednym z domów w Gurgaon, w pokoju przerobionym na salę operacyjną. Policja ujawniła, że znalazła tam rejestr z nazwiskami czterdziestu ośmiu osób, także z zagranicy, czekających na przeszczep. Śledczy nie wykluczają, że poszukiwany doktor Amit Kumar, który czasem posługuje się także nazwiskiem Santosh Rameshwar Raut, mógł już uciec z kraju.

Zgodnie z prawem sprzedaż organów ludzkich jest nielegalna, jednak w Indiach istnieje potężny czarny rynek. Problem jest zakrojony na tak szeroką skalę, że ministerstwo zdrowia Indii pracuje nad nową ustawą, która ma położyć kres nielegalnemu handlowi ludzkimi organami.

Pojawiające się od dawna doniesienia mówią o najuboższych sprzedających swe nerki. Czasem nawet pojawiają się wstrząsające informacje, że organy są im odbierane siłą. Shakil, 28-letni pacjent szpitala w Gurgaon, został siłą pozbawiony nerki. „Dwóch strażników zabrało mnie do innego pokoju. Pobrano mi próbki krwi. Siłą położono na nosze i dano zastrzyk. Gdy się obudziłem kręciło mi się w głowie i czułem ból w okolicy pasa” - opowiada.

Shakil i kilku innych pacjentów z sąsiednich łóżek zostało zwabionych do domu w Gurgaon przez mężczyznę oferującego im dobrze płatną pracę. Lekarz, który się teraz nimi opiekuje, podkreśla, że operacje zostały przeprowadzone profesjonalnie, z pewnością przez kogoś kto wie jak pobierać organy do przeszczepu i ma odpowiednie kwalifikacje.

onet.pl, 30.01.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.