Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 6 lutego 2008r.

Apele o krew - sprawdźmy, zanim prześlemy dalej

Roześlij, gdzie możesz - to bardzo ważne - poszukiwana jest krew grupy ARh- dla umierającego dziecka. Nr tel. 604 947 367. Prośba o pomoc" - wiele osób otrzymało w ciągu ostatnich kilku dni taki SMS. I przesłało dalej.

Wpisałem podany numer do internetu. Na forum dawców krwi krewnia-cy.pl przeczytałem, że to oszustwo. Gdzie indziej kto śpisze: To dziecko umiera od jakichś 10 lat, o ile pamiętam...”. Winnym miejscu internauci wyliczyli: SMS pojawia się od 2002 r. w różnych wersjach.

W jednym z wariantów SMS podpisany jest imieniem i nazwiskiem żony znanego aktora (prosiła o niepodawanie nazwiska). Dopisała je jedna z osób, którym wysłałam SMS, i posłała dalej. „Od trzech dni do mnie i do męża dzwonią znani i nieznani ludzie: studenci męża, aktorzy, dzwonił nawet marszałek Sejmu. Myśleli, że choruje nasze dziecko. Ktoś nawet chciał przylecieć z krwią z Niemiec” - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Kobieta była pewna, że wiadomość jest prawdziwa, bo dostała SMS od osoby, której ufa - szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej.

”W czwartek późnym wieczorem. Dostałam go od osoby, którą dobrze znam. Zastanawiałam się, czy posyłać go dalej. Ale pomyślałam: skoro ma umrzeć dziecko... I posłałam dalej, do 50 czy 60 osób...” - mówi Janina Ochojska.

Później okazało się że coś jest nie tak. „Zadzwonił do mnie znajomy, który ma grupę ARh-. Powiedział, że nie może się dodzwonić na podany numer. Potem zadzwoniła osoba, od której ja dostałam SMS. Do niej też dzwonili ludzie, że nie ma takiego numeru” - dodała szefowa PAH.

”Nagle okazało się, że akcja ma strasznie duży zasięg. Każdy wysyłał wiadomość do kilkunastu, kilkudziesięciu osób. Dostałam ten SMS od sąsiada, z którym nie utrzymuję bliższych kontaktów” - dodaje Ochojska.

Jednak jaki efekt - poza nabijaniem kasy operatorom komórek - daje wysyłanie takich łańcuszków ? „Znieczulają nas na prawdziwe tragedie. Typowa reakcja jest przecież taka, że już nigdy nie prześlemy takiej wiadomości. Ale to nie jest wyjście, bo często SMS-y czy e-maile to dobry sposób szukania pomocy. Tyle, że w takich wiadomościach powinny być podane najważniejsze informacje: dziecko, któremu mamy pomóc, musi mieć imię i nazwisko, musi być nazwa szpitala, gdzie jest leczone, numer kontaktowy, pod który można dzwonić. Nie powinniśmy mieć oporów przed zadzwonieniem pod ten numer. Człowiek, który potrzebuje pomocy, nie ukrywa swoich danych.”

Co zrobić jeśli chcemy pomóc przy tej akcji… ”Krew jest zawsze potrzebna. Do PAH dzwonią też osoby, które pytają o akcję zbierania krwi, którą niby prowadzimy. Rozmawiałam już z dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka. Chętnie przyjmą krew od wszystkich. Można się umawiać, … a osoby spoza Warszawy mogą oddać krew w jakimkolwiek punkcie krwiodawstwa. Może coś dobrego wyniknie z tego zamieszania” - kończy pani Janina.

Gazeta Wyborcza, 05.02.2008


Monitoring mediów PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(5)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.