Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 7 marca 2008r.

KrewniacyClub w Trójmieście - Zbiórka krwi w IX LO w Gdyni

I wreszcie nadszedł wyczekiwany przez Nas - członków KrewniacuClub Trójmiasto - dzień 20.02.2008 r.

Jak to zwykle bywa przy tego typu zbiórkach zaczęliśmy od najbardziej męczących i nudnych zajęć - noszenie i rozkładanie całego sprzętu. Trochę musieliśmy się nagłowić jak poskładać te fotele, aby dawcy bezpiecznie mogli oddać krew. No ale udało się. Zorganizowaliśmy osobny pokój do rejestracji dawców, wraz z parawanami lekarskimi. Sporą salę przeznaczyliśmy na centrum oddawania krwi - ten główny cel ludzi, którzy tego dnia odwiedzili w IX LO. Cała szkoła obklejona została plakatami informującymi o zbiórce oraz strzałkami kierującymi potencjalnych dawców w odpowiednie miejsce. Nie sposób było nie zauważyć że coś się dzieje w tym budynku.

Wybiła godzina 9.00 i się zaczęło. Czy ktoś przewidział taki tłum ludzi chcących oddać krew? Chyba nie. Późniejsze opinie dawców i organizatorów potwierdziły te stwierdzenia. Nikt nie pomyślał, że w murach szkoły znajdzie się tylu młodych i chętnych do oddania krwi ludzi. W młodych siła. Ucieszyło Nas bardzo, że znalazła się młodzież, która po raz pierwszy odda krew, właśnie na naszej zbiórce. I oby to nie był ich pierwszy i ostatni raz.

Towarzystwo było bardzo wesołe. Niektórzy bardzo się stresowali, co róż podchodzili do Nas, organizatorów w czerwonych krewniackich koszulkach z dużymi białymi literami mówiącymi o grupach krwi jakie mamy, z najróżniejszymi pytaniami. Niektóre były poważne i jak najbardziej wskazane, ale pojawiały się też śmieszne i niedorzeczne – stres najwidoczniej potrafił nieźle namieszać w głowie. Jednak my spokojnie odpowiadaliśmy na pytania odnośnie przeciwskazań do oddania krwi, informowaliśmy o całym zabiegu itp. Widząc blade i niekiedy przerażone twarze niektórych dawców, wspieraliśmy ich słowami otuchy oraz rozdawaliśmy gadżety z grupami krwi. Niestety niektórzy młodzi nie wiedzieli czy w ich żyłach płynie A+, A- a może 0+, ale dla takich znalazła się opaska z grupowym miksem – wszystkie grupy krwi w jednym miejscu.

Zorganizowaliśmy Krewniacki konkurs z nagrodami na najciekawsze hasło promujące krwiodawstwo. Chętnych do zajęcia pierwszego miejsca było sporo, niektóre hasła Nas rozbawiły do łez, inne skłoniły do refleksji. Po burzliwej naradzie podjęliśmy trudną decyzję i wygrało hasło „Pokaż czerwień swojego serducha, oddaj krew dla malucha” napisane przez Anie Dutkiewicz z IX LO w Gdyni. Gratulujemy.

I jaki efekt końcowy, chyba zadowalający...chętne do oddania były aż 232 osoby, niestety niektórzy odpadli na stracie. W końcu 137 dawców podzieliło się tym życiodajnym lekiem. W sumie zebrano 61,6 litra krwi. Dużo, prawda? Członkowie KrewniacyClub Trójmiasto bardzo zadowoleni są z ilości zebranej krwi. Nasz zbiórkowy rekord został pobity. A wszystko dzięki dawcom i pomocy nauczycielom i uczniom z IX LO oraz Rejonowej Radzie HDK. Oczywiście gdyby nie gdańska RCKiKowska ekipa wyjazdowa cała akcja nie miała by miejsca. Patronat nad zbiórką objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi w ramach kampanii „Krewniacy”. Dziękujemy za nadesłane materiały promujące krewniaków.

Przy okazji zebraliśmy cały karton słodkości – 154 czekolady od dawców. Trafią one do jednego z 3miejskich Domów Dziecka.

Oby takich akcji jak najwięcej. Postaramy się o to - my, członkowie "KrewniacyClub 3miasto".

Tekst: Martyna Jakimowicz - KrewniacyClub Trójmiasto nr 119


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.