Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 8 kwietnia 2008r.

Gdańska Służba Krwi bez piątej karetki do przewozu krwi...

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, które ma już cztery uprzywilejowane karetki, wystąpiło do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zezwolenie na piątą.

Taką procedurę przewiduje art 53 ust. i pkt 12 prawa o ruchu drogowym dla pojazdów instytucji niewymienionych w 11 poprzednich punktach. Minister uznał, że dotychczasowe karetki wystarczą. Zezwolenie może być udzielane tylko na samochody używane do ratowania życia i zdrowia, ale musi być ono stałe i bezpośrednie. Centrum, które transportuje karetkami krew do placówek leczniczych, używa ich w takim celu na hasło „Na ratunek” sześć - osiem razy w miesiącu.

Gdańskie CKiK zaskarżyło odmowę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

„Zaopatrujemy w krew ponad 30 zakładów leczniczych województwa pomorskiego” - wyjaśniali podczas rozprawyjego przedstawiciele. A tylko samochód z "kogutem" może zapewnić szybką jej dostawę. W interesie obywateli leży, żeby na hasło „Na ratunek” każda stacja krwiodawstwa mogła zagwarantować jak najszybsze dostarczenie krwi. Toteż minister zdrowia powinien wystąpić o uznanie za uprzywilejowane wszystkich pojazdów publicznej służby krwi.

„Gdyby ustawodawca widział taką potrzebę, zaliczyłby centra krwiodawstwa do instytucji, w których wszystkie pojazdy mogą być uprzywilejowane. Tymczasem pozostawił to decyzji ministra” - bronił decyzji pełnomocnik ministra. Nie jest tak, że wszystkie samochody stacji krwiodawstwa muszą być uprzywilejowane. W interesie społecznym leży również ograniczanie liczby pojazdów z „kogutem”, gdyż zwiększają one zagrożenie na drogach.

„Minister musi oczywiście czuwać, żeby na drogach nie było zbyt wielu pojazdów uprzywilejowanych” - stwierdził WSA. Powinien jednak uzasadnić, dlaczego uważa obecny stan posiadania Centrum za wystarczający, a więcej uprzywilejowanych karetek nie jest potrzebnych i godziłoby w zasady bezpieczeństwa ruchu. Skoro pojazdy dostarczające krew służą do ratowania życia i zdrowia, musi też rozważyć interes społeczny w tym właśnie kontekście.

Dlatego sąd uchylił obie decyzje. Wyrok jest nieprawomocny.

Rzeczpospolita, 08.04.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.