Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 23 kwietnia 2008r.

Parlament Europejski o Transplantacjach

Czy rezolucja Parlamentu Europejskiego „Dawstwa przeszczepianie narządów: działania polityczne na szczeblu UE" zwiększy liczbę transplantacji w Europie Europosłowie mają nadzieję, że tak się stanie.

Obecnie na listach oczekujących na przeszczep w całej Europie jest ponad 60 tys. osób. Statystycznie spośród tych, którzy czekają na nowe serce, wątrobę czy płuco, umrze około 15-30 proc. Mimo że wzrasta liczba oddawanych organów, szybciej rośnie kolejka oczekujących. „Nawet w przypadkach, w których zaobserwowano stały wzrost liczby dawców, niezmiernie trudno jest zredukować liczbę pacjentów i czas oczekiwania na przeszczep” - przyznaje cypryjski europoseł Adamos Adamou, autor parlamentarnego sprawozdania.

Skoro jest popyt, a brakuje „legalnego towaru”, zawsze znajdzie się ktoś, kto dostarczy nielegalny. I tu rodzi się drugi problem, jakim jest turystyka transplantacyjna i handel narządami. Europosłowie apelują do państw członkowskich oraz do Komisji Europejskiej, aby zwalczać handel narządami i tkankami oraz zapobiegać „turystyce przeszczepowej”. W projekcie rezolucji znalazła się propozycja wprowadzenia mechanizmu identyfikacji organów. Posłowie postulują, aby prawo poszczególnych państw karało osoby zamieszane w handel narządami - także lekarzy wykonujących nielegalne przeszczepy.

Parlament proponuje utworzenie europejskiej karty dawcy, która miałaby uzupełnić istniejące systemy narodowe. Ponadto państwa członkowskie powinny wprowadzić możliwość wyznaczenia pełnomocnika prawnego, który decydowałby o pobraniu narządów od zmarłej osoby.

Jak podkreślał poseł sprawozdawca, skutecznym sposobem zwiększenia dostępności narządów jest dostarczenie społeczeństwu większej ilości informacji na ten temat. Dlatego parlament wzywa Komisję, państwa członkowskie i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, kościoły oraz wspólnoty religijne i humanitarne do wzięcia udziału w kampanii na ten temat.

Parlament popiera utworzenie Unii informacyjnej zajmującej się przeszczepami z jednym numerem telefonu, działającym 24 godziny na dobę, z odpowiednio przeszkolonymi doświadczonymi pracownikami.

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc pośród krajów UE w przeszczepach narządów na milion mieszkańców. Liczba pobieranych narządów od członków rodziny w Polsce jest najniższa wśród państw UE. Stanowią one około 3 proc. wszystkich przeszczepów, zaś w Skandynawii - ponad 50 proc. Ostatnio spadła też liczba pobrań narządów od zmarłych dawców. Coraz mniej pieniędzy na finansowanie przeszczepów przeznacza resort zdrowia. W zahamowaniu liczby przeszczepów miał także swój udział były minister Zbigniew Ziobro, gdy w ub.r., po zatrzymaniu doktora Mirosława G. z warszawskiego szpitala MSW, zapewniał na konferencji prasowej, że „ten pan już nikogo nie zabije”. W 2006 r. na przeszczep nerki oczekiwało 2301 osób, wątroby - 417, serca - 357, płuc - 49.

Trybuna, 22.04.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.