Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 24 kwietnia 2008r.

Chcę uratować czyjeś życie... Wypełniłam swoją kartę „Oświadczenie Woli”

Wahili Chiari-Arcia, wczoraj przystąpiła do akcji „Łańcucha Krewniaków” i została Krewniakiem. Ma 18 lat, uczy się w zielonogórskim LO i w maju zdawać będzie maturę. Tata pochodzi z Panamy, jest nauczycielem wf i plastyki w Krośnie Odrz. Mama jest wykładowcą na UZ. Jest zwykłą nastolatką, jak wiele jej rówieśniczek, jednak Wahili różnie się od nich, bo... Chcę uratować czyjeś życie...

Wzięłaś przed chwilą oświadczenie woli i jesteś zdecydowana, by w przypadku nagłej śmierci twoje narządy zostały przekazane do transplantacji.
Już dawno o tym myślałam, ale nie wiedziałam gdzie się z tym zgłosić i do kogo. Teraz przechodziłam deptakiem i zatrzymałam się, żeby posłuchać koncertu. I nagle dowiaduję się, że jest to akcja, którą organizuje Szkoła Myślenia Twórczego. Że można wziąć oświadczenie i tym samym przystąpić do „Łańcucha krewniaków”. To spadło jakby z nieba. Ani przez moment się nie zastanawiałam. Wzięłam oświadczenie i od dziś będę je nosiła w portfelu.

Bo uważasz, że narządów nie należy zabierać do grobu?.

Oczywiście. Mnie po śmierci nie są potrzebne ani wątroba, ani serce czy nerki. A jeśli komuś moje narządy mogą uratować życie - to dlaczego mam ich nie ofiarować. To piękne, jeśli człowiek może pomóc drugiemu człowiekowi.

Znasz kogoś, kto czeka na przeszczep?
Osobiście nie. Ale wiem, że jest mnóstwo chorych, którzy na to czekają.

Nie wszyscy dojrzali do takiej decyzji jak twoja. Ludzie się boją...
Rozumiem ten strach, bo lęk jest czymś naturalnym. Człowiek przywiązał się do swojego serca czy nerki i nawet po śmierci chce zostać w całości. Ja jednak myślę inaczej. Ta akcja jest ludziom bardzo potrzebna. Bo im więcej osób przystąpi do tego łańcucha, to jest większa szansa na uratowanie innych.

Rodzice wiedzą o twojej decyzji?
Jeszcze nie, ale jestem pewna, że jak im powiem, to mnie poprą i będą wspierać..


ŁAŃCUCH KREWNIAKÓW Jest inicjatywą Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi. Włączyła się do niej Szkoła Myślenia Twórczego. Wczoraj na deptaku w Zielonej Górze, uczniowie i nauczyciele przeprowadzili akcję propagującą przeszczepy. Zainteresowanym wręczano Oświadczenia Woli. "Jesteśmy pierwsi w mieście i będziemy zachęcać innych, by poszli naszym śladem" - mówi Danuta Konatkiewicz, dyrektorka szkoły

Akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem, wydano ponad 150 oświadczeń. Akcja trwa nadal. Druki oświadczeń w Zielonej Górze można jeszcze przez miesiąc odebrać w siedzibie szkoły przy ul. Sowińskiego 27, tel. 068 324 28 66, a także w klubach Retro i 4 Róże dla Lucienne.

Gazeta Lubuska, 23.04.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.