Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 28 kwietnia 2008r.

Płocczanie - możecie przedłużyć komuś życie

„Oświadczenie woli, w którym zgadzam się na pobranie - w przypadku nagłej śmierci - moich tkanek i narządów, noszę w portfelu już od paru lat” - mówi przewodniczący płockiej rady miasta Tomasz Korga. Czy płocczanie pójdą w jego ślady?

W zeszłym tygodniu Ratusz Płocka włączył się do akcji „Łańcuch Krewniaków” realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Krewniacy” - promującej Honorowe Krwiodawstwo i ideę Transplantacji. Ratusz wyeksponował billboard-banner oraz zaczął też rozdawać karty ze specjalnym oświadczeniem woli, o którym wspomina radny Korga.

Ich własnoręczne podpisanie i noszenie w portfelu ułatwia bliskim i lekarzom uszanowanie woli oddania po śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia. Oświadczenie ma charakter informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!

„Każdy może też napisać odpowiednią formułkę własnoręcznie na zwykłej kartce papieru” - mówi Tomasz Korga. „Ja zrobiłem tak parę lat temu, moja żona też. Obydwoje mamy oświadczenia między dokumentami. Przekonały nas do tego słowa naszego papieża. Jak ja przekonałbym innych niezdecydowanych. Posłuchajcie: Warto mieć świadomość, że to właśnie, być może, my przedłużymy komuś życie. I tyle, bo czy może być coś ważniejszego Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae napisał, że na heroizm naszej codzienności składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia”. Pośród tych gestów wedle papieskich wskazań na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów dla ratowania życia i zdrowia chorych pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”.


Andrzej Drzewiecki - Ordynator kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Płocku

Zdecydowanie popieram podpisywanie się pod oświadczeniami woli. Wiem, co mówię bo nieraz rozmawiałem z ludźmi, którzy żyją dzięki przeszczepionym narządom, w tym sercu. Dzień, w którym wykonano przeszczep, traktują jako drugą datę narodzin. Oczywiście, jest wiele osób, które boją się wyrazić zgodę na transplantację powodują to stereotypy ciągle jeszcze brak rzetelnych informacji na ten temat. Owszem, niektórzy boją się, czy przypadkiem ich narządy nie zostaną pobrane jeszcze przed śmiercią. Odpowiadam: Nie ma takiej możliwości. Śmierć stwierdza się, gdy nie funkcjonuje już mózg, nie ma żadnych oznak życia. Sprawdza się to dzięki specjalistycznej aparaturze, dodatkowo konsultuje z anestezjologami, neurologami.

artykuł na podstawie: Gazeta Wyborcza - Mazowsze, 28.04.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.