Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 6 maja 2008r.

Brak leku = kalectwo, trudna sytuacja chorych na hemofilię w Podkarpackim

Kończą się rezerwy leku dla chorych na hemofilię, a przetarg na ich dostawę ciągle nie jest rozstrzygnięty. W regionie jest 157 chorych na hemofilię. 15 z nich zarejestrowanych jest w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, a 10 wymaga stałego domowego leczenia z powodu ciężkiej postaci choroby.

"Zapasy leku systematycznie się nam kurczą, ale jeżeli nie będzie jakiegoś wypadku w tej grupie pacjentów, powinno wystarczyć nam leku" - zapewnia Anna Gotkowska, z-ca dyrektora ds. lecznictwa RCKiK w Rzeszowie.

Leczenie chorych na hemofilię polega na podawaniu im koncentratu tzw. czynnika krzepliwości krwi pomagającego zatamować krwawienie zewnętrzne i wewnętrzne (wada genetyczna powoduje, że krew nie krzepnie samoczynnie). "To nietypowy lek - celowany, dostarczany z zagranicy, jego sprowadzenie leży w gestii ministerstwa zdrowia - mówi dr Gotkowska.

Niestety, odpowiedzialne za dostawę leku Narodowe Centrum Krwi jeszcze nie rozstrzygnęło przetargu, mimo że wiedziało, iż zapasy leku skończą się lada dzień. Brak leków powoduje, że chorzy nie wstrzykują go sobie po każdym wylewie, to z kolei powoduje zalewanie krwią stawów kolanowych, łokciowych i... kalectwo. Z 4 tys. polskich chorych aż 40 procent już jeździ na wózkach inwalidzkich. Jesteśmy jedynym krajem, gdzie chorzy z zaburzoną krzepliwością krwi nie dostają leków profilaktycznie.

"Jesteśmy w dużo lepszym położeniu niż inne centra w Polsce, gdzie preparatu już zabrakło" - zapewnia Anna Gotkowska, z-ca dyrektora ds. lecznictwa RCKiK w Rzeszowie. "Nasi chorzy dostają lek tylko wtedy, gdy muszą zatamować wylew. Gdyby dostawali go 2 - 3 razy w tygodniu do krwawień mogłoby w ogóle nie dochodzić" - mówi dr Gotkowska.

Jakby tego było mało, 215 chorych zostało zarażonych żółtaczką typu C i żąda od państwa odszkodowań. "Nie umieramy już na hemofilię, tylko na choroby, których nabawiliśmy się, walcząc z hemofilia" - mówi Bogdah Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, który został zakażony wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu C, niszczącym wątrobę, powodującym też raka wątroby.

Wypowiedź się nt. artykułu w komentarzu poniżej.

Super Nowości, 06.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.