Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 6 maja 2008r.

Skarb państwa nie chce płacić zakażonym wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Wczoraj nie doszło do ugody pomiędzy chorymi na hemofilię a Ministerstwem Zdrowia. W Sądzie Rejonowym Warszawa - Śródmieście rozpoczął się proces wytoczony przez 215 osób, które poprzez używanie leków krwiopochodnych zostały zakażone wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Każdy z chorych żąda po 100 tysięcy złotych odszkodowania, łącznie 21,5 mln zł. Reprezentuje ich mecenas Jolanta Szczypińska-Kozioł, która nie bierze honorarium. Precedens już jest, bo niedawno jeden z chorych na hemofilię, który zaraził się WZW typu C przez zażywanie leków, wygrał od państwa 50 tysięcy złotych.

Podczas pierwszego pojednawczego posiedzenia nie doszło jednak do ugody. Jak powiedziała PAP pełnomocniczka poszkodowanych, resort zdrowia, który reprezentuje skarb państwa, nie jest zainteresowany rozwiązaniami ugodowymi. Zaznaczyła, że poszkodowani byliby skłonni zmniejszyć sumę swych roszczeń, ale nikt nie chce z nimi rozmawiać na ten temat".

„Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem leków, mających nie najlepszą historię” - powiedział nam wczoraj Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. „Nie chodzi nam jednak tylko o żółtaczkę C, lecz również o inne choroby, których można się nabawić poprzez zażywanie leków krwiopochodnych. Uważamy, że stosowanie leków produkowanych na bazie osocza krwi nie jest bezpieczne i że powinniśmy, tak , jak inne kraje zachodnie, stosować wyłącznie leki syntetyczne”.

Paweł Wojtylak, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy mówi, że obecnie wszystkie preparaty na bazie krwi czy osocza krwi są produkowane z wykorzystaniem najnowszych technik i są bezpieczne dla chorych tak dalece, jak tylko jest to możliwe. „Kiedyś w ogóle nie wiedziano, że istnieje wirusowe zapalenie wątroby typu C” - mówi Paweł Wojtylak. „Świat się dowiedział o tym dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych”.

Konsekwencją tego odkrycia było wprowadzenie nowych i skuteczniejszych technik ich wykrywania. Chorzy, którzy teraz domagają się odszkodowań od skarbu państwa, z pewnością zarazili się żółtaczką typu C we wcześniejszych latach" - tłumaczy dyrektor.

Wypowiedź się nt. artykułu w komentarzu poniżej

Express Bydgoski, 06.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.