Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 6 maja 2008r.

Dawcy poszukiwani

Kreskówki, książki i zajęcia w szkołach - tak stowarzyszenia pacjentów po przeszczepach chcą zmienić nastawienie społeczeństwa do transplantologii. Na Mazowszu ponad pół tysiąca osób czeka na przeszczep. W całej Polsce jest ich 1796. Od ubiegłego roku transplantolodzy wykonali o połowę mniej operacji niż w 2006 roku.

„Nie chcemy czekać z założonymi rękami. Ruszamy z akcją skierowaną do młodych” - mówią nam członkowie stowarzyszenia „Życie po Przeszczepie” (red. organizacja partnerska Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi). Chcą prowadzić w stołecznych szkołach zajęcia na ten temat.

„Wydaliśmy już broszury dla nauczycieli i uczniów” - mówi Magdalena Kożuchowska, jedna z inicjatorek akcji. Sama dziewięć lat temu dostała nową wątrobę. Zamierza opowiedzieć o tym uczniom. „Będziemy mówić o sobie, naszych przeżyciach i nadziejach. To daje najlepszy efekt. Chcemy spotkać się z uczniami większości gimnazjów i liceów” - dodaje.

Jednym z pomysłów organizacji jest też film rysunkowy. „Przygotowujemy specjalną kreskówkę - zdradza prezes stowarzyszenia „Życie po Przeszczepie” Krzysztof Pijarowski.

Film będzie opowieścią o chłopcu, który zachorował i jego jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep. „Dawcą jest jego mama, która oddała mu fragment wątroby. Te kilka narysowanych minut jest pierwszym ziarenkiem, które chcemy zasiać wśród dzieci” - dodaje Pijarowski.

Edukacja młodego pokolenia, jak zaznaczają przedstawiciele stowarzyszenia, jest jedyną szansą na poprawę sytuacji pacjentów. „W badaniach opinii publicznej jesteśmy zdecydowanie za pobieraniem narządów, ale w rzeczywistości niewielu z nas decyduje się na podpisanie oświadczenia woli” - wyjaśnia Pijarowski.

Jak mówią lekarze, liczba przeszczepów w Polsce zawsze należała do jednych z najniższych w Europie. Prof. Wojciech Rowiński, transplantolog i szef Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, uważa, że polską transplantacją zachwiało nie tylko zatrzymanie w ubiegłym roku dr. G., ale także artykuły dotyczące handlu narządami oraz przeszczepienie pacjentowi narządu z białaczką.

Słowa prof. Rowińskiego potwierdzają też przedstawiciele ośrodków transplantacyjnych. W Instytucie Kardiologii w Aninie, jedynej na Mazowszu placówce, w której wykonywane są przeszczepy serca, w tym roku przeprowadzono siedem takich operacji.

„Najwięcej wykonaliśmy w 2005 roku. Wtedy udało się znaleźć dawców dla 104 naszych pacjentów” - zaznacza prof. Jacek Różański z IK. W kolejnych latach liczba operacji malała. W 2006 r. wykonano ich 95, a rok temu jedynie 64. Przeszczepy serca nadal nie są wykonywane w Szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej, a właśnie w tym ośrodku było najwięcej takich operacji.

Jak zaznacza rzecznik prasowy lecznicy Anna Malinowska, sprawa dr. G. rykoszetem uderzyła też w pacjentów oczekujących np. na przeszczep nerki. W tym roku w szpitalu przy Wołoskiej przeszczepiono tylko... jedną. „W ubiegłym roku takich operacji było 11, ale rok wcześniej mieliśmy 43 przeszczepy tego narządu” -wylicza.

Najlepiej sytuacja wygląda w szpitalu przy ul. Lindleya. Przez cztery miesiące tego roku wykonano tam 34 transplantacje. „Ale nadal przerwy między zabiegami są bardzo długie. W kwietniu przez prawie trzy tygodnie nie było żadnego dawcy” - narzeka prof. Janusz Wyzgał, dyrektor lecznicy.

Wypowiedź się nt. artykułu w komentarzu poniżej

Rzeczpospolita - Warszawa, 06.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.