Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 7 maja 2008r.

Choroby krwi lepiej leczone?

Resort zdrowia obiecał dzieciom więcej leków na hemofilię i pompy insulinowe. Od lipca Narodowy Fundusz Zdrowia ma płacić za profilaktykę dla dzieci chorych na hemofilię: kilka razy w tygodniu mają one dostawać zastrzyki z tzw. czynnikiem krzepnięcia krwi.

U chorych na hemofilię w krwi brakuje czynnika krzepnięcia, przez co dochodzi do szeregu wylewów, przede wszystkim do stawów. Po latach choroby choremu zostaje już tylko wózek inwalidzki. "Chcemy, by liczba wylewów u polskich dzieci chorych na hemofilię zmniejszyła się z kilkudziesięciu do najwyżej kilku rocznie. Temu ma służyć profilaktyka" - tłumaczyła Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Kilka tygodni temu chorzy napisali do niej list, prosząc o sfinansowanie leków. Zależało im przede wszystkim na lekach syntetycznych, a nie produkowanych z krwi. "Różnica w cenie jest czterokrotna. Nie wykluczam, że w przyszłości państwo będzie je finansować, ale w tej chwili zależy nam, by jak najwięcej chorych w ogóle miało dostęp do leczenia" - tłumaczyła Kopacz.

Chorych na hemofilię jest w Polsce 2,5 tysiąca, w tym około 400 dzieci. Program terapeutyczny będzie kosztował NFZ około 9 mln zl. Kopacz zapowiedziała też, że NFZ sfinansuje wszczepianie pomp insulinowych dzieciom chorym na cukrzycę - podają one insulinę stale, w małych dawkach. Dzieci nie muszą troszczyć się o ciągłe kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co pozwala im prowadzić normalne życie.

W tej chwili kupowaniem pomp insulinowych dzieciom zajmują się organizacje charytatywne, m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. "Wprowadzamy dwa programy: szpitalny, w którym będziemy wszczepiać dzieciom pompy. I drugi, w którym sfinansujemy ustawianie tych pomp i opiekę specjalisty nad dzieckiem. Za tę obsługę pacjenci często musieli płacić sami, bo specjalistów znających się na pompach jest niewielu" - mówi Jacek Paszkiewicz, szef NFZ. Na sfinansowanie całego programu dla dzieci chorych na cukrzycę NFZ może wydać ponad 30 mln zl.

Wypowiedź się nt. artykułu w komentarzu poniżej.

Rzeczpospolita, 07.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.