Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 7 maja 2008r.

Lekarze boją się przeszczepiać

W szpitalach brakuje lekarzy, którzy mogliby decydować o pobraniu narządów do przeszczepu. Studia kształcące odpowiednich specjalistów świecą pustkami. Medycy boją się odpowiedzialności. Polska transplantologia jest w zapaści. "Do początku 2007 r. udawało nam się pomóc połowie oczekujących na przeszczep. Teraz przeszczepiamy narządy tylko co czwartemu choremu" - alarmuje Krzysztof Pijarowski, prezes stowarzyszenia Życie po Przeszczepie.

Pomóc mogłoby wprowadzenie do szpitali koordynatorów, czyli lekarzy i pielęgniarek specjalnie przeszkolonych m.in. do orzekania, od którego z umierających pacjentów można pobrać organy do przeszczepu. "We Włoszech właśnie dzięki pracy koordynatorów liczba przeszczepów podwoiła się w ciągu zaledwie dwóch lat" - mówi prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii. Ministerstwo Zdrowia od ubiegłego roku organizuje i finansuje specjalne studia podyplomowe przygotowujące lekarzy do tej roli. Niestety, choć ukończyło je ok. 100 osób, to zaledwie kilkanaście z nich pełni w szpitalach funkcję koordynatorów, a tacy specjaliści powinni być w każdej ze 180 polskich lecznic zdolnych do pobierania narządów.

Dyrektorzy szpitali niechętnie wysyłają pracowników na szkolenia. "Musimy jeździć po Polsce, prosić i namawiać szpitale" - opowiada Krzysztof Pijarowski. "Dlaczego? - Dyrektorom trudno znaleźć te 500-600 zł miesięcznego dodatku do pensji dla koordynatora" - ocenia prof. Piotr Kaliciński, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Ale to niejedyny powód. "Po zatrzymaniu doktora Mirosława G. w lutym 2007 r. [kardiochirurg z Warszawy, którego prokuratura chciała oskarżyć o zabójstwo pacjenta] w środowisku medycznym wzrosła niechęć do transplantacji. Lekarze przestraszyli się odpowiedzialności związanej z decyzją o pobraniu narządów. Ci, którzy kiedyś się wahali, dziś są przeciw przeszczepom" - kończy Pijarowski.

W 2007 r. przeprowadzono zaledwie 992 przeszczepy, czyli o 40 proc. mniej niż dwa lata temu.

Wypowiedź się nt. artykułu w komentarzu poniżej

Metro, 07.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.