Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Niedziela 11 maja 2008r.

Karta Bezpieczeństwa I-C-E

Z KARTĄ I-C-E BEZPIECZNIEJ - Akcją na rzecz bezpieczeństwa Polaków

Niezwykle miło nam poinformować o inauguracji akcji międzynarodowego programu ratownictwa medycznego. Ogólnopolska akcja na rzecz bezpieczeństwa Polaków „Z KARTĄ I-C-E BEZPIECZNIEJ”

Każdego dnia ktoś potrzebuje naszej pomocy lub my potrzebujemy jej sami - dlatego dbajmy o siebie nawzajem.

Konferencja prasowa inaugurująca akcję promującą "Kartę Bezpieczeństwa I-C-E", odbyła się w środę 7 maja 2008 r. w Polskim Radiu SA.

Wypełniając "Kartę bezpieczeństwa I-C-E", podając numer telefonu do najbliższych, pomagamy ratownikom medycznym i sobie samym. Dzięki temu ratownicy wiedzą kogo powiadomić w razie nagłego wypadku, a także od kogo uzyskać dodatkowe informacje o poszkodowanym. Dla własnego bezpieczeństwa warto jest zostawić bliskim informacje o swoim bieżącym stanie zdrowia: grupie krwi, przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, alergiach, itp.

Do rodziny Krewniaków dołącza coraz szersze grono gwiazd ekranu i estrady. Tradycją jest, że gwiazdy biorące udział w kampanii Krewniacy włączyły się do działań charytatywnie, wspierając w ten sposób idee oddawania krwi i ogólnie niesienia pomocy ludziom.

Tym razem działania Krewniaków wsparł MATEUSZ POSPIESZALSKI - multiinstrumentalista (gra na saksofonach, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, instrumentach perkusyjnych, akordeonie, śpiewa); kompozytor; aranżer i producent muzyczny.  Jego najnowsza płyta „EMPE3” jest wzbogacona jest właśnie o „Kartę bezpieczeństwa I-C-E”.

Posłuchaj muzyki EMPE3

Spot reklamowy płyty EMPE3

„EMPE3” jest pierwszą z serii płyt promujących kolejny etap kampanii „Krewniacy”.  Nabywcy płyty stają się także członkami wyjątkowego grona Krewniaków. Wszyscy kupujący tę płytę, wspierają także zakup autobusu do poboru krwi im. Jana Pawła II oraz ideę Honorowego Krwiodawstwa i Transplantacji.

Pobierz kartę I-C-E lub zakup z brelOKiem Krewniaków lub płytą "EMPE3"
Co to jest I-C-E?

ICE pochodzi od angielskich słów: In Case of Emergency - w razie wypadku i jest międzynarodowym skrótem informującym medyczne służby interweniujące na miejscu wypadku, kogo należy zawiadomić, aby uzyskać ważne informacje o grupie krwi, przyjmowanych lekach czy ewentualnych chorobach osoby rannej w wypadku.

Historia I-C-E
Pomysł stworzenia międzynarodowego systemu „w razie wypadku” narodził się we Włoszech.  Media włoskie przy współpracy ze służbami ratowniczymi opracowały szybki system informacyjny.  Za jego najistotniejsze informacje przy ratowaniu życiu pacjenta uznano: grupę krwi, przyjmowane leki, problemy zdrowotne, alergie. Informacje te niejednokrotnie pomagają w walce z czasem o ludzkie życie.

Sam skrót powstał jednak w Wielkiej Brytanii podczas zamachów terrorystycznych w 2005 roku. Wtedy to właśnie brytyjski paramedyk Bob Brotchie wpadł na pomysł wprowadzenia szybkiego skrótu. Uznano, że bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można znaleźć przy osobie poszkodowanej w wypadku. Lista kontaktów w naszych telefonach zwykle jest bardzo długa i nie wiadomo, kogo w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić. Międzynarodowy skrót, pod którym można byłoby umieścić taki numer to I.C.E = In case of emergency, tzn. w razie wypadku. W związku z tym ratownicy zaczęli promować, aby każdy w swoim telefonie komórkowym umieścił na liście kontaktów osobę, z którą trzeba się skontaktować w nagłych wypadkach właśnie pod skrótem I-C-E.

I-C-E na świecie
Na świecie działalność na rzecz akcji propagujących I-C-E wśród społeczeństwa w czasach ataków terrorystycznych, ataków anomalii globalnego ocieplenia jak również wzrastającej liczy ofiar wypadków drogowych stała się niemalże priorytetem. Przykładem są strony miejscowych jednostek policji, które aktywnie przyłączają się i zachęcają do przystąpienia do społeczności I-C-E, jak również prowadząc akcje edukacyjne. Coraz częściej również prywatne firmy, dbając
o bezpieczeństwo swoich pracowników, wręczają im firmowe karty I-C-E.

I-C-E w Polsce
Polska śladem innych krajów świata aktywnie przyłącza się do akcji I-C-E, a przykładem mogą być liczne strony internetowe i akcje propagujące. W Polsce największy odsetek ofiar to poszkodowani w wypadkach drogowych i dlatego też koncerny samochodowe oraz inne firmy i instytucje włączają się do akcji poprzez umieszczane na swoich stronach internetowych postów o I-C-E. Do akcji przyłączyła się także wspierająca ratowników jak i poszkodowanych Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi „KREWNIACY”, która w październiku 2007 roku wprowadziła do sprzedaży brelOK Krewniaków z grupą krwi, a od kwietnia 2008 roku również brelOK Krewniaków wraz z gratisową plastikową kartą bezpieczeństwa oraz naklejką - hologramem I-C-E.

BrelOK Krewniaków wraz z kartą I-C-E
i naklejką na telefon można zakupić w następujących miejscach:
  • Empik
  • Poczta Polska
  • Relay
  • Inmedio
  • www.agito.pl
  • www.krewniacy.pl/sklep

Jak korzystać z I-C-E?

Wpisując pod hasłem ICE numer osoby, do której ratownicy powinni zadzwonić w razie wypadku, zwiększamy szansę na możliwość udzielenia szybkiej pomocy. Warto zatem podać numer do osoby, która zna naszą grupę krwi i jest poinformowana o lekach jakie przyjmujemy oraz zna nasze ewentualne problemy ze zdrowiem w przeszłości. Gdyby ktoś chciał umieścić więcej osób w swoim telefonie powinien je oznaczyć w następujący sposób:

ICE1, ICE2, ICE3, itd. np. ICE1- mama +48 22 123 44 33, ICE2- tata +48 600 123 456


Dodatkiem do telefonicznej wersji I-C-E jest naklejka, którą należy umieścić na telefonie. Będzie ona informacją dla ratownika w razie wypadku, że w naszym telefonie są numery telefonu oznaczone I-C-E. Innym sposobem, dla osób nieposiadających telefonu komórkowego, są plastikowe karty I-C-E, na których należy podać: imię i nazwisko, numery kontaktowe w razie wypadku, oraz grupę krwi. Każdy posiadacz takiej karty zobowiązany jest do noszenia jej zawsze przy sobie.

W ten sposób karta I-C-E pomoże ocalić nam życie.Komentuj Wszystkie komentarze
(11)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.