Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 26 maja 2008r.

Stop tęczowej krwi?

Dyskusje nad homoseksualnymi krwiodawcami trwają. Pytań o orientację seksualną w ankietach dla krwiodawców na razie nie ma. Narodowe Centrum Krwiodawstwa proponuje jednak powrót do pytania o męsko-męskie kontakty seksualne. Co na to Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

"Przepis to przepis" - mówi Danuta Boguszyńska, koordynator ds. hemofilii Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. "Dostajemy gotowe kwestionariusze i musimy dostosować się do ich wymogów. Na razie nie ma w nich pytania o orientację seksualną, ale jeśli się pojawi, to będziemy je zadawać".

Wiadomo, że krew mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała i które nie miały w tym czasie wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych, ani nie były leczone krwią lub jej składnikami. Kilkustronicowy kwestionariusz dla krwiodawców zaczyna się od informacji, kiedy krew nie może być przetoczona. Lista przeciwskazań jest długa, ale na razie nie widnieje na niej orientacja homoseksualna.

W informacjach wstępnych ankiety znajduje się również polecenie, aby oddający krew zastanowili się, czy w ostatnim czasie nie narazili się na niebezpieczeństwo przez ryzykowne kontakty. Podsuniętych jest też kilka przykładów tego typu zachowań, ale wśród nich nie wymieniono kontaktów homoseksualnych. Jest za to informacja, że ryzyko stwarzają kontakty seksualne z wieloma partnerami/partnerkami albo z partnerem/partnerką, których znasz od niedawna". Informacja ta nie dyskryminuje więc osób homoseksualnych. Jak to wygląda w praktyce?

"Jesienią zeszłego roku musieliśmy intereweniować w RCKiK w Bydgoszczy w sprawie dyskryminujących osoby homoseksualne zapisów w ankietach dla krwiodawców" - mówi Przemysław Szczepłocki, Kampania Przeciw Homofobii w Toruniu. Zmiana w ankiecie została dokonana i aktualny zapis nie jest krzywdzący dla osób homoseksualnych.

Szczepłocki przypomina jednak ostatnią toruńską Wampiriadę", kiedy skarżono się, że wśród przeciwskazań dla przyszłych krwiodawców znalazła się orientacja homoseksualna. "Byto to o tyle dziwne, że patronat nad akcją objęto RCKiK w Bydgoszczy" - mówi.

KPH w Toruniu chce przeprowadzić sondy w regionalnych centrach krwiodawstwa. "Będziemy pytać, czy lekarze, wysyłając pacjenta na badania, kierują się jego orientacją i czy posługują się drukami zawierającymi charakterystykę pod kątem orientacji seksualnej" - wyjaśnia Przemysław Szczepłocki. "Będziemy dociekać, ale nie będziemy robić prowokacji".

Przepisy dotyczące krwiodawstwa ciągle są modyfikowane ze względu na nowe zagrożenia. Jeszcze kilka lat temu w kwestionariuszu znalazło się pytanie: "Czy jako mężczyzna miałeś jakiekolwiek kontakty seksualne z mężczyzną". Ministerstwo wykreśliło je jednak z ankiety. Teraz Narodowe Centrum Krwiodawstwa proponuje dołączyć je do listy ryzykownych zachowań. Czy NCK uda się przeforsować swoją propozycję

"Wydaje mi się, że to pomysł kogoś nadgorliwego" - mówi Przemysław Szczepłocki. "Zagrożeniem dla krwi mogą być np. kontakty seksualne z wieloma partnerami, a nie sama orientacja homoseksualna".

Wypowiedź się nt. artykułu w komentarzu poniżej

Gazeta Pomorska, 24.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.