Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 29 maja 2008r.

Jak oddam krew, to mam lepszy humor!

Ludzie z pasją - Marek Gwóźdź, honorowy krwiodawca, ambasador zamojskiego KrewniacyClubu. Wiek-20 lat. Wzrost-180 cm. Waga - 80 kg. Grupa krwi - A Rh- Liczba oddanych litrów - około 5. Najnowsza pasja - oddawanie płytek krwi. Kiedyś bał się igły. Teraz oddanie krwi to dla niego bułka z masłem.

Zaczęło się zaraz po tym, jak uzyskał pełnoletność. Ale początki nie były łatwe. "Samego widoku krwi się nie bałem, ale już igły bardzo. Na szczęście, okazało się, że nie ma czego" - opowiada Marek Gwóźdź ze Szczebrzeszyna, absolwent zamojskiego III LO, student informatyki w Krakowie i ambasador zamojskiego KrewniacyClubu, liczącego obecnie 15 stałych członków. "Marzy mi się, żeby było nas dużo, dużo więcej, bo oddawanie krwi to świetna sprawa" - zapewnia 20-latek

"Dlaczego? Bo po pierwsze, pomaga się innym, a to podobno naprawdę wspaniałe uczucie. Ale są też korzyści bardziej wymierne. Przykłady - No np. można mieć za darmo oznaczoną grupę krwi. Poza tym, każdy dawca przechodzi przy okazji wszelkie podstawowe badania. No i w dniu, kiedy oddaje się krew, jest się zwolnionym z lekcji i pracy, a na osłodę dostaje się paczkę czekolad. A podczas naszych akcji jeszcze gadżety klubowe. To chyba sporo, jak na poświęcenie raptem kilku minut" - mówi z zapałem Marek.

Dlatego w honorowe krwiodawstwo wsiąkł. Ze względu na to, że ma bardzo rzadką grupę krwi, ostatnio nie oddaje jej już tak często. Raczej płytki. Pracownice Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które w Krakowie znajduje się przy ul. Rzeźniczej, wiedzą, że na niego zawsze mogą liczyć. "Dostaję rano telefon, że moje płytki będą potrzebne podczas operacji i jeśli tylko nie mam innych ważnych planów, jestem na miejscu" - opowiada. Ilu ludziom już swoją krwią pomógł, tego nie wie i nawet nie zaprząta sobie tym głowy. "Bo najważniejsze, że się w ogóle pomaga! Po każdej takiej wizycie mam naprawdę dużo lepszy humor" - zapewnia. I zachęca, by tej metody na lepsze samopoczucie spróbowali inni. 6 czerwca w swoim zamojskim ogólniaku wraz z KrewniacyClubem organizuje kolejną akcję zbiórki krwi. Ruszają o godz. 8 i urządzone na szkolnych korytarzach gabinety zamknął dopiero, po wyjściu ostatniego dawcy. Nad całością czuwać będą, oczywiście, specjalistki z zamojskiego RCKiK. Marek liczy, że chętnych będzie dużo. "No, przynajmniej tylu, co za pierwszym razem. Wtedy zgłosiło się 155 osób!!!. Ostatecznie krew oddało 99, z czego 88 po raz pierwszy. W sumie zebraliśmy około 43 litrów. Było wspaniale" - podsumowuje i zaraz dodaje, że to naprawdę wcale nie boli. "No i nie uwiązuje na całe życie. Bo niektórzy się boją, że jak oddadzą raz, to później będą musieli już zawsze. Bzdura".

Jeśli chcesz dołączyć do Krewniaków załóż swój KrewniacyClub lub dołącz już do istniejących.

Aby zapisać się do zamojskiego KrewniacyClub wystarczy wysłać maila pod adresem zamosc@krewniacyclub.pl lub zatelefonować pod numer 606-276-742. Więcej informacji na stronie www.zamosc. krewniacyclub.pl.

Dziennik Wschodni, 29.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(17)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.