Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 29 maja 2008r.

Hemospan - bezpieczny zamiennik krwi?Czy ochotnicy biorący udział w badaniach nad nowymi lekami są bezpieczni? Wojciech Łuszczyna z Urzędu Rejestracji Leków twierdzi, że tak. "Wstępując do Unii Europejskiej przyjęliśmy panujące tam zasady i normy. Przeprowadzić takie badania nie jest u nas ani łatwiej, ani taniej. Sami pacjenci są otoczeni profesjonalną opieką: monitorowani i badani" - wyjaśnia.

Sprawa badań stanęła w centrum zainteresowania mediów po tym jak The Journal of American Medical Association (JAMA) opublikował wyniki badań nad hemospanem, podejrzanym o niemal trzykrotne zwiększanie ryzyka zawału serca. Badania nad nim były przeprowadzane także w polskich klinikach np. w województwie ślaśkim w Sosnowcu i Piekarach Śląskich. W tych ośrodkach nie odnotowano niepożądanych objawów. Pacjenci byli pod fachową opieką, nic im nie grozi.

Jak przeprowadza się badania nad nowymi lekami? Zlecający badanie - producent lub pośrednik - musi uzyskać zgodę komisji bioetycznej. Wytypowani pacjenci w klinikach są pytani o zgodę na udział w badaniu. Otrzymują pełną informację na temat preparatu oraz możliwych niepożądanych działań. Dr Jacek Majewski ze Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich twierdzi, że nie tylko daje do przeczytania odpowiedni formularz, ale rozmawia z pacjentem i wyjaśnia mu wszystkie wątpliwości, wskazuje zalety i niebezpieczeństwa.

Z kolei prof. Tadeusz Gaździk z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu podkreśla, że pacjent wkażdej chwili, nawet już na stole operacyjnym (w przypadku hemospanu, który zastępuje krew podczas zabiegu) może zrezygnować z udziału w badaniach.

Pacjenci są stale monitorowani. Dobę przed zabiegiem i 24 godziny po nim są podłączeni do holtera badającego pracę serca. W pierwszym i drugim dniu po operacji, a także w 14 dobie wykonywano im EKG. Oprócz tego robiono komplet badań, sprawdzając pracę wątroby, serca i nerek. Bogdan Koczy, dyrektor piekarskiej "urazówki", podkreśla, że badania nad nowymi lekami są konieczne i w pełni bezpieczne.

"Na taki preparat jak hemospan czekaliśmy od lat. On jest bardzo ważny. My tutaj leczymy m.in. Świadków Jehowy, którzy nie zgadzają się na transfuzje krwi. Ten preparat ratuje im życie" - wyjaśnia dyrektor Koczy. Świadkowie Jehowy pozwalają na wtłoczenie do żył preparatów krwiozastępczych. Krwi od obcej osoby przyjąć nie mogą, bo zabrania im tego wiara. Pół roku temu w Wielkiej Brytanii zmarła 22-letnia kobieta. Stało się to zaledwie kilka godzin po urodzeniu bliźniaków. Matka dostała krwotoku. W normalnych warunkach - zupełnie niegroźnego.

Na Śląsku bezkrwawe operacje dzieci przeprowadzane są w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki. Od 10 lat robi to doc. Marek Wites. Badania nad preparatem krwiozastępczym, które trwały od 2007 roku w co najmniej pięciu polskich szpitalach, objęły - jak wiadomo nieoficjalnie - około 400 osób. Hemospan podano połowie z nich. Pozostałym inny lek stosowany od lat.

"Lek nigdy nie był u nas zarejestrowany. W szpitalach znalazł się, bo udzielono zgody na badania kliniczne. To była trzecia ichfaza. Poprzedzająca wprowadzenie na rynek. Czy będzie on dostępny oficjalnie w Polsce, trudno tu gdybać. Musiałby przejść wszystkie procedury"- wyjaśnia Wojciech Łuszyna z Urzędu Rejestracji Leków.

Dodaje, że hemospan to preparat przeznaczony tylko do lecznictwa zamkniętego. Na świecie stosuje się go w ciężkich stanach wstrząsowych, w przypadkach, gdy doszło do dużego ubytku krwi.

Polska - Dziennik Zachodni, 29.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.