Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 29 maja 2008r.

Agata Mróz czeka na krew B Rh-

Agata Mróz-Olszewska, tarnowska siatkarka chora na nowotwór, codziennie musi dostawać krew o rzadkiej grupie BRh- i to aż od trzech dawców!!!. Ostatnio takiej krwi brakuje. Dlatego rodzina Agaty i jej lekarze apelują do krwiodawców o pomoc.

Siatkarka przeszła w ubiegłym tygodniu we Wrocławiu zabieg przeszczepu szpiku kostnego. Prof. Alicja Chybicka, szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, wyjaśnia, że sportsmenka czuje się dobrze. Czy zabieg się powiódł, będzie można stwierdzić za jakiś czas.

"Trudno powiedzieć kiedy. Może za miesiąc. Najwcześniej za 10 dni będzie wiadomo, czy szpik pani Agaty podejmie pracę" - zaznacza ostrożnie Chybicka. "W tej chwili pacjentka jest wyzerowana". Oznacza to, że jej szpik nie produkuje krwi. Dlatego pani Agata potrzebuje codziennie transfuzji, dopóki jej organizm nie podejmie pracy" - tłumaczy lekarka.

Do apelu dołączają krewni siatkarki. "Agata ciągle potrzebuje pomocy" - podkreśla jej mama, Lucyna Mróz. Równocześnie dziękuje wszystkim, którzy kibicują siatkarce w tych trudnych dniach. "Z całego kraju, i nie tylko, płyną dla Agaty słowa pociechy i życzenia powrotu do zdrowia" - mówi. "My też marzymy, aby to wszystko skończyło się pomyślnie, abyśmy wreszcie mogli normalnie żyć".

Na razie Agata Mróz dochodzi do siebie w sterylnej sali, do której wstęp mają tylko lekarz, pielęgniarka i najbliższa rodzina. "Nawet okna w tej sali pozbawione są klamek, aby przypadkiem nie dostało się tam zanieczyszczone powietrze" - opowiada Lucyna Mróz. "Wstępu nie mają tam nawet pielęgniarki. Tylko ja izięć, specjalnie wcześniej przygotowani, przebrani, możemy na zmianę pełnić przy Agatce dyżury". Dodaje, że siatkarka najbardziej tęskni za swoją córeczką Lilianką, którą może oglądać jedynie przez szybę.

26-letnia siatkarka z Tarnowa, reprezentantka Polski, walczy z chorobą nowotworową od dziewięciu lat. Dwa miesiące temu urodziła zdrową dziewczynkę.

Jeśli ktoś z Was zechce pomóc Agacie i oddać krew, powinien zgłosić się do dowolnego centrum krwiodawstwa i przed oddaniem krwi wypełnić druk, wpisując nazwisko Agata Mróz-Olszewska, następnie odesłać potwierdzenie na adres:

Fundacja 777
ul. Wieluńska 26
42 - 200 Częstochowa

Najbardziej potrzebna jest rzadka grupa B Rh-, jednak można oddać krew również każdej innej grupy, która zostanie wymieniona na właściwą.

Polska - Gazeta Polska, 29.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.