Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 2 czerwca 2008r.

Dawcy Krwi dla Agaty Mróz

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od kilku dni zgłaszają się chętni krwiodawcy z całego kraju. Agata choruje na białaczkę. Krwiodawcy oddają grupę krwi B Rh-, bo taką ma była reprezentantka Polski. To rzadka grupa krwi, podobnie jak wszystkie z minusem. Tymczasem zawodniczka, która tydzień temu przeszła we wrocławskiej klinice hematologii i onkologii dziecięcej zabieg przeszczepu szpiku, codziennie potrzebuje 1,5 litra krwi. Tak będzie do momentu, aż jej organizm sam zacznie wytwarzać krew. W tej chwili jej szpik krwi jeszcze nie produkuje.

Tylko w zeszłą środę do wrosławskiego RCKiK w przyszło 70 dawców, a w czwartek do godziny 14 - tyle samo. Część z nich z grupą B Rh-. "Dostajemy też e-maile od ludzi z regionu, z pytaniem, gdzie mogą się zgłosić, bo chcieliby oddać krew dla Agaty Mróz" - mówi dr Monika Chaszczewska-Markowska z RCKiK. Jej zdaniem w porównaniu do marca i kwietnia dawców jest i tak za mało. "Zawsze przed wakacjami spada liczba chętnych i krwi zaczyna brakować" - martwi się dr Chaszczewska-Markowska.

Dla Agaty Mróz 11 litrów krwi oddali już legniccy policjanci. W czwartek do szpitala przyszło 39 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji. Pracownicy CKiK przecierali oczy ze zdziwienia. Na korytarzu pociemniało od czarnych mundurów. "Nagle zobaczyłam na korytarzu morze czarnych mundurów" - przyznaje Maria Pabisek z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. "Aż 23 z nas zadeklarowało, że chce oddać krew właśnie dla siatkarki" - mówi mł. asp. Artur Marcinów. "Mam nadzieję, że jeszcze ją zobaczymy na parkiecie".

Pozostali odpowiedzieli na apel innego chorego 62-latka, który czeka na ciężką operację. Każdy oddał po pół litra krwi. Na akcję wykorzystali dzień przeznaczony na doskonalenie zawodowe. Wzięli wolne, ale to nie zakłóci codziennych patroli na ulicach.

"Nasza kompania służby kandydackiej liczy 120 osób" - tłumaczy Marcinów. "To funkcjonariusze, którzy w policji odbywają zastępczą służbę wojskową. Kolejną akcję oddawania krwi planujemy na październik.

Polska - Gazeta Wrocławska, 31.05.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.