Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 3 czerwca 2008r.

Łańcuch Krewniaków dotarł do Olsztyna

Wystarczy dobra wola i wypełnienie deklaracji, że po śmierci twoje organy mogą być przeznaczone dla kogoś innego to założenie akcji "Łańcuch Krewniaków" organizowanej przez Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi i Fundację. Uczestnik akcji Urząd Miasta w Olsztynie chce, by mieszkańcy Olsztyna i okolic mieli świadomość, że po śmierci ich organy mogą się komuś przydać. Chcesz przekazać po śmierci swoje narządy lub tkanki do przeszczepu? Od czerwca w punkcie obsługi klienta Urzędu Miasta rozdawane będą tzw. karty "Oświadczenie woli".

Dokument potwierdza, że jej właściciel wyraża chęć przekazania do transplantacji narządów i tkanek w przypadku nagłej śmierci. "O swojej decyzji powiadomiłem moją rodzinę oraz najbliższych i proszę o jej uszanowanie" - można przeczytać na karcie. Takie oświadczenie ma charakter informacyjny i nie zwalnia lekarzy z obowiązku sprawdzenia w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, czy osoba ta nie wyraziła sprzeciwu za życia.

"Wystarczy wypełnić oświadczenie i nosić je przy sobie w portfelu" - mówi wiceprezydent Olsztynma Anna Wasilewska. I zapewnia, że sama wypełni taką deklarację, bo... "Pamiętam, jak jeden z moich uczniów zmarł, a jego matka wyraziła zgodę na wykorzystanie jego organów mówi. Kobieta stwierdziła, że organy jej dziecka mogą kogoś uratować". Karty "Oświadczenie Woli" można pobrać w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. "Są małe, wielkości kalendarzyka kieszonkowego i można nosić je w portfelu. Akcja w szpitalu potrwa do końca miesiąca, a od 1 czerwca w biurze obsługi klienta w Urzędzie Miasta" wyjaśnia - Elżbieta Stachurska z wydziału zdrowia i polityki społecznej. Deklaracje mogą wypełnić tylko osoby pełnoletnie.

A dlaczego takie karty rozdawać mają urzędnicy? Olsztyński ratusz, podobnie jak urzędy kilkudziesięciu innych polskich miast, postanowił się przyłączyć do tego szlachetnego przedsięwzięcia. "Warto wspierać i promować działania ważne dla zdrowia i życia innych" - uzasadnił krótko Tomasz Głażewski, wiceprezydent miasta.

Lekarze liczą, że dzięki tej akcji zwiększy się liczba przeszczepów, głównie serca, nerek i płuc. W akcję zaangażowało się w nią wielu znanych sportowców, w tym m.in. Sylwia Gruchała, Agata Mróz, Jacek Bąk, Leszek Kuzaj czy Przemysław Saleta.

Gazera Olsztyńska, 31.05.2008 / gazeta.pl 02.06.2008


Monitoring mediów zapewnia


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.