Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 3 czerwca 2008r.

Zaczęło się - krew pilnie poszukiwana!

Jak co roku o tej porze punkty krwiodawstwa świecą pustkami. Zaczyna brakować każdej grupy krwi. "To dopiero początek sezonu i nie chcę myśleć o tym, co będzie dalej" - alarmuje Piotr Radziwon, szef białostockiego centrum krwiodawstwa.

Rzecz w tym, że zbliżają się wakacje, a wraz z nimi drastycznie wzrasta ilość wypadków drogowych. Ich ofiary bardzo często potrzebują krwi - najcenniejszego leku i, w wielu przypadkach, jedynego, jaki może pomóc. Według statystyk transfuzji potrzebuje co dziesiąta osoba, która trafia do szpitala. Stacje krwiodawstwa wiedzą już, że w stosunku do wakacyjnych potrzeb krwi mają za mało - stąd alarm.

Problemem jest tak zwany termin ważności krwi (42 dni, po tym czasie trzeba ją wyrzucić) oraz fakt, że zroku na rok honorowych krwiodawców jest coraz mniej. Główną przyczyną są coraz bardziej rygorystyczne wymogi zdrowotne. Lekarze z centrum twierdzą, że już w maju widać było braki, kiedy do nagłych wypadków i operacji szpitale potrzebowały mnóstwa krwi. Teraz kryzys może być jeszcze większy: medycy obawiają się, że honorowi dawcy wyjadą na wakacje.

Na razie w białostockich szpitalach nie ma paniki. Wszystkie planowane operacje odbywają się w terminie. Gdybyjednak wydarzyła się katastrofa, większy wypadek drogowy, byłoby ciężko. "Niejesteśmyprzygotowani na żadne masowe zdarzenie" - niepokoi się Radziwon. "Warto podkreślić, że od lat najbardziej potrzebna była grupa RH-, występująca tylko u 18 proc. Polaków. Niestety teraz widać, że to będzie ciężkie lato, bo mamy niedobór każdej z grup.

I dlatego medycy znów myślą o masowych akcjach oddawania krwi. "Już jeździ nasz specjalny ambulans. Codziennie pojawia się w innym miejscu. Tak będzie kursował przez całe wakacje. Tradycyjnie jak co roku pojawi się też wcentrum Białegostoku. Zapraszamy wszystkich, ten niewielki gest naprawdę ratuje życie" -zachęcają lekarze. Celem akcji jest zwiększenie zaopatrzenia regionalnych szpitali wkrew, której najczęściej brakuje w wakacje.

Gazeta Wyborcza, 03.06.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.