Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 4 czerwca 2008r.

USA: Oddajesz krew, tankujesz paliwo

Amerykanie znaleźli oryginalne rozwiązanie problemu rekordowo wysokich cen ropy. W niektórych stanach oblegane są bowiem punkty oferujące bony na benzynę w zamian za... oddanie krwi. Promocje pojawiły się w stacjach krwiodawstwa, gdy ceny za baryłkę ropy przekroczyły magiczną barierę 100 dolarów.

"Zgłaszają się do nas osoby ze wszystkich warstw społecznych. Przyjmujemy nauczycieli i studentów, bogatych i biednych, ludzi młodych i starych. Łączy ich jedno - chęć zdobycia dodatkowych funduszy na paliwo do samochodu" - opowiada stacji ABC Debbie Sharp, szefowa centrum krwiodawstwa w Las Cruces w stanie Nowy Meksyk. Przed prowadzonym przez nią punktem od kilku tygodni wisi sporych rozmiarów reklama: "Pieniądze na benzynę dla krwiodawców".

Co znamienne, mieszkańcy USA zaczęli korzystać z tej oferty od marca, kiedy cena za baryłkę ropy na światowych giełdach przekroczyła magiczną barierę 100 dol. W zeszłym miesiącu osiągnęła ona pułap 130 dolarów i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się zatrzymać.

Gwałtowne wzrosty na światowych rynkach odbijają się oczywiście na cenie paliwa w USA Koszt litra benzyny w maju sięgnął tam 4 dol. za 3,78 litra (galon) - to wzrost aż o 22 proc. w porównaniu z majem 2007 r.

Od momentu gdy centrum w Las Cruces wprowadziło rabaty, liczba oddających krew systematycznie wzrasta co tydzień naeet o sto osób. "Rekord zanotowaliśmy w ostatnim tygodniu kwietnia, kiedy zgłosiło się do nas niemal tysiąc chętnych" - dodaje Sharp.

W jej stacji można oddać krew najwyżej dwa razy w tygodniu, przy czym za pierwszą wizytę można otrzymać 20 dol., a za drugą o 15 więcej. "Oddaję krew tak często, jak tylko się da. Zarabiam w ten sposób 50 dol., co częściowo pokrywa moje wydatki na benzynę" - opowiada 38-letni Christophe Wash-burne z Las Cruces.

Stacja w Nowym Meksyku nie jest wyjątkiem, jednak nie we wszystkich stanach komercyjne krwiodawstwo jest legalne. Podobne akcje promocyjne zdarzają się najczęściej na zachodzie i południu kraju. Niektóre są jeszcze bardziej zachęcające. Dzięki wsparciu Czerwonego Krzyża w Kalifornii każdy, kto w czerwcu przyjdzie oddać krew, zostanie zakwalifikowany do udziału w loterii. Będzie w niej można wygrać talon na benzynę o wartości 500 dol., a także posiłki w jednej z popularnych sieci restauracji.

"Jeżeli pomożesz nam uzupełnić nasz bank krwi, my możemy pomóc ci zapełnić bak lub żołądek" - zachęca Clifford Numark z kalifornijskiego oddziału Czerwonego Krzyża.

Krwiodawcom z Greensboro w Karolinie Północnej zaoferowano jeszcze większą nagrodę - mogą oni wygrać jeden z dwóch talonów o wartości 750 dol. Z kolei w poniedziałek w teksańskim El Paso organizacja non profit United Blood Services w porozumieniu z lokalnymi władzami zapowiedziała, że pierwszych 20 krwiodawców w mieście otrzyma bony na 10 galonów paliwa. Debra Deininger, rzeczniczka Amerykańskiego Czerwonego Krzyża w Tucson, przekonuje, że takie - kontrowersyjne dla niektórych - akcje promocyjne są potrzebne. "Zdarzyło się już kilka razy, że liczba krwiodawców zmniejszała się, a rezerwy krwi w kraju spadały poniżej bezpiecznego poziomu" - mówi. Poza tym benzyna nie jest jedynym powodem, dla którego Amerykanie chętniej oddają krew. "Oczywiście zdarzają się tacy, którzy przychodzą i mówią, że potrzebują trochę pieniędzy. Myślę jednak, że dla wielu najważniejsze jest to, że mogą innym uratować życie" - przekonuje Jeffrey Park, dyrektor stacji krwiodawstwa w Springfield w stanie Missouri.

Zapraszamy do wyrażenia swojej opini nt. pomysłu amerykańskich stacji krwiodawstwa, w komentarzu do artykułu

Dziennik, 04.06.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.