Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 10 czerwca 2008r.

Ostatnia droga Agaty Mróz-Olszewskiej

Agatę Mróz-Olszewską żegnali najbliżsi, przyjaciele, zawodniczki z zespołów, w których grała, kibice z całej Polski oraz mieszkańcy rodzinnego Tarnowa. Kilka tysięcy osób pożegnało w poniedziałek w Tarnowie, wielokrotną reprezentantkę Polski w siatkówce Agatę Mróz-Olszewską. "Agata udowodniła, że ani w sporcie, ani w życiu, nie wolno się poddawać" -mówił minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Utytułowana polska siatkarka zmarła 4 czerwca we Wrocławiu, kilkanaście dni po przeszczepie szpiku kostnego. Jej organizm nie poradził sobie z infekcją. Wszyscy nie zdołali pomieścić się w niewielkim kościele Księży Filipinów - tym samym, w którym dokładnie przed rokiem siatkarka brała ślub.

Koleżanki z drużyny "polskich złotek" i polscy siatkarze przyjechali na pogrzeb w czarnych koszulkach z numerem dziewięć, jaki nosiła Agata Mróz. W południe z wieży tarnowskiego Ratusza zabrzmiało "Requiem" Mozarta. "Dla nas wszystkich, mimo że umarła, ona wygrała tę walkę. Dla męża, dla dziecka, wygrała" - mówili dziennikarzom kibice BKS Stal Bielsko-Biała.

"Zawsze wiedziała, co ma robić. Miła, sympatyczna, silna dziewczyna, zawsze uśmiechnięta, potrafiła zmobilizować do walki"- tak zapamiętały Agatę Mróz młode siatkarki Tar-novii. Przedstawiciel prezydenta RP przekazał rodzinie, przyznany pośmiertnie Agacie Mróz, Krzyż Kawalerski Orderu Odro dzenia Polski. Mąż siatkarki Jacek Olszewski powiedział, że nie może go przyjąć, jego zdaniem należy się on tym, którzy ratują życie, czyli lekarzom z kliniki hematologii. Zebrani w kościele i przed świątynią przyjęli to oklaskami.

"Uważam, że Agata nie powinna być wykorzystywana w taki sposób, że dopiero w chwili śmierci dostała ten order. Ja jako mąż, może ktoś powie, że jestem niewdzięczny, ale nie mogę przyjąć tego orderu, ponieważ złamałabym w dniu pogrzebu Agaty po pierwsze moje przekonania, a po drugie zdradziłbym ideały Agaty" - mówił Ja cek Olszewski.

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców podkreślił, że Agata Mróz-OIszewska "znika nam tylko sprzed oczu", bo pozostanie w naszej pamięci. Biskup dodał, że jak każda śmierć, tak i jej odejście, jest dla nas przypomnieniem, że życie jest darem i zadaniem, "wezwaniem do na wrócenia i miłości". "Sensu życia nie znajdziemy w odpowiedzi na pytanie, po co żyć, lecz dla kogo żyć. Tutaj tkwi najgłębszy sens trudów, poświęcenia, wierności i ofiary, miłości i pracy, naszych dni i nocy. Wszystko po to, aby miłością odpowiedzieć na miłość" - mówił biskup Flor czyk.

Podczas ceremonii na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu, gdzie pochowana została siatkarka, Jacek Olszewski podziękował wszystkim, którzy towarzyszyli Agacie w trudnych chwilach i tym, którzy przyszli na pogrzeb. "Ja nie pytam Boga, dlaczego zabrał mi Agatę. Ja mu dziękuję dzisiaj za to, że postawił na mojej drodze, że mogłem z nią być, dzielić z nią najwspanialsze chwile mojego życia, że obdarzył nas córką. Muszę Agato Ci powiedzieć, że na pewno wychowam ją na wspaniałą dziewczynę i na pewno nigdy o Tobie nie zapomni" - powiedział Jacek Olszewski.

Minister Sportu Mirosław Drzewiecki mówił, że Agata Mróz-Olszewska była niezwykłą dziewczyną, obdarzoną wybitnym sportowym talentem, żelazną wolą i wielką miłością do ludzi. Jak podkreślił, Agata pokazała nam jak ważny i cenny jest każdy dzień naszego życia; dzięki niej dostrzegamy znaczenie najpiękniejszych humanitarnych gestów - sens oddawania własnych organów i krwi, by ratować ludzkie życie.

Nad głowami zebranych na cmentarzu popłynęły dźwięki zagranej na trąbce "Barki". Grób pokryły tysiące kwiatów.

Echo Dnia, 10.06.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.