Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 12 czerwca 2008r.

Pokonaj anemię!

Cierpi na nią co piąta przyszła mama. Przeczytaj, kiedy rozpoznaje się to schorzenie i jak sobie z nim radzić.

Bywa też nazywana niedokrwistością. O anemii mówimy wtedy, gdy we krwi jest za mato erytrocytów (czerwonych krwinek) lub zawartej w nich hemoglobiny, która transportuje tlen z płuc do tkanek. W ciąży niedokrwistość najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza - głównego składnika hemoglobiny. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie zapotrzebowanie twojego organizmu na ten pierwistek wzrasta z 15 mg do co najmniej 30 mg dziennie. Po pierwsze, produkujesz teraz więcej czerwonych krwinek, a do tego żelazo jest niezbędne. Po drugie, dużą część spożywanego żelaza przekazujesz maleństwu, które też potrzebuje tego pierwiastka do budowy własnych erytrocytów.

Zdarza się, ze anemia występuje jeszcze przed ciążą - zazwyczaj z powodu ubogiej w żelazo diety oraz dużej utraty krwi podczas obfitych miesiączek. Częściej jednak pojawia się dopiero w drugiej połowie ciąży, kiedy znacznie wzrasta objętość krwi w organizmie kobiety oraz zapotrzebowanie dziecka na ten pierwiastek. Anemię wykrywa się bardzo łatwo, robiąc morfologię krwi. Oczywiście najlepiej zbadać krew przed poczęciem dziecka, by w razie potrzeby wyleczyć niedokrwistość. Zazwyczaj jednak takie badania robi się już w ciąży, przy okazji pierwszej wizyty kontrolnej. Organizm przyszłej mamy wytwarza więcej czerwonych krwinek, ale zwiększa przy tym ilość osocza, co powoduje rozcieńczenie krwi. To może dawać pozorny obraz anemii. By ją zdiagnozować. lekarz patrzy głównie na poziom hemoglobiny. Wynik poniżej 11 g na decylitr świadczy o niedokrwistości.

W przypadku niewielkiej anemii, możesz nie mieć żadnych objawów. Znaczny spadek poziomu hemoglobiny zwykle powoduje osłabienie, zmęczenie, duszności, bladość skóry, kołatanie serca, a nawet omdlenia. Nie leczona anemia może być groźna zarówno dla ciebie, jak i dla maleństwa, w czasie porodu zawsze dochodzi do utraty krwi. Gdy mama cierpi na silną niedokrwistość, konieczne bywa przetoczenie krwi przed porodem lub już po nim. Na szczęście dzieci mam, które cierpią na anemię, rzadko rodzą się z niedoborem żelaza. Dlatego, że potrzeby malca w tonie matki są zaspokajane w pierwszej kolejności i dziecko otrzymuje odpowiednią ilość tego pierwiastka. Maluszek może jednak nie zgromadzić dostatecznych zapasów żelaza i przez to być w okresie niemowlęcym bardziej narażony na anemię. Zdarza się też, że matki z niedokrwistością rodzą dzieci za wcześnie lub z niską masą urodzeniową.

Walkę z niedokrwistością zacznij od zmian w jadłospisie. Jeśli jesteś wegetarianką, dla dobra swojego i dziecka rozważ powrót do jedzenia mięsa - przynajmniej 1-2 razy w tygodniu przygotuj sobie danie z chudej wołowiny lub wieprzowiny. Najlepiej zjedz je razem z surówką. Dlaczego Bo znajdująca się w warzywach witamina C ułatwia przyswajanie wspomnianego pierwiastka. Do zupy i kanapek dodawaj natkę pietruszki. Kilka razy dziennie sięgaj po owoce, najlepiej czerwone (właśnie takie zawierają najwięcej żelaza). Zrezygnuj natomiast z kawy, mocnej herbaty i coca-coli. Kofeina, która znajduje się w tych napojach, zmniejsza wchłanianie żelaza, a poza tym jest szkodliwa dla układu nerwowego malca.

Bardzo często sama dieta to zbyt mato, żeby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość żelaza. Dlatego od 12, tygodnia ciąży powinnaś przyjmować ten pierwiastek w postaci tabletek - codziennie około 30 mg, a w przypadku anemii - 60-120 mg. Znajdziesz go w takich preparatach, jak np. Sorbifer Durules, Prenatal, Biofer Folie. Niestety, żelazo nie wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego. Dlatego musi być przyjmowane kilka razy dziennie między posiłkami. W czasie kuracji możesz mieć nudności, wymioty, zaparcia, nieregularne wypróżnienia. Jeśli zaobserwujesz u siebie te objawy, skonsultuj się z lekarzem - może zalecić ci przyjmowanie leku częściej, ale w mniejszych dawkach, albo w zastrzykach.

Ryzyko niedokrwistości jest większe, kiedy:

  • spodziewasz się bliźniaków (dwoje dzieci potrzebuje przecież znacznie więcej żelaza niż jedno);
  • zaszłaś w ciążę w krótkim czasie po porodzie I twój organizm nie zdążył się w pełni zregenerować (po naturalnym rozwiązaniu należy odczekać co najmniej 6 miesięcy, a po cesarce - rok);
  • często wymiotujesz, przez co tracisz dużo cennych pierwiastków;
  • nie dbasz o zdrową dietę albo jesteś wegetarianką, więc dostarczasz swojemu organizmowi zbyt mato żelaza.

Lista produktów bogatych w żelazo:
Owoce i soki
Na deser jedz truskawki, kiwi, porzeczki, jabłka, wiśnie, czereśnie, maliny, czerwone winogrona. Pij napar z dzikiej róży I sok z pomarańczy. Do lodów dodawaj otartą skórkę z cytryny (tylko dobrzeją wyszoruj!).

Zboża i orzechu
Pogryzaj migdały, ziarna dyni, orzechy (zwłaszcza nerkowce), rodzynki, suszone śliwki I morele. Mnóstwo żelaza zawierają płatki owsiane. Warto też jeść musli z jogurtem, np. na śniadanie.

Warzywa i pokrzywa
zadbaj, by w twojej diecie znalazły się brokuły, natka pietruszki, różne rodzaje sałat, ziemniaki w łupinach, fasola, szparagi i szczypiorek. Sięgaj też po młode liście pokrzywy i rób z nich wiosenną sałatkę lub sok.

Mięso i ryby
Jedz chudą wołowinę i wieprzowinę. Jaja. sardynki. Bogata w ten pierwiastek jest też wątróbka cielęca, ale zawiera dużo witaminy A, która w nadmiarze szkodzi dziecku. Dlatego jedz ją nie częściej niż raz w miesiącu.

Mam Dziecko, 01.07.2008


Monitoring mediów PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.