Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 26 czerwca 2008r.

Krew się leje z automatów

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach uruchomiono najnowocześniejszą w Polsce linię do przygotowywania preparatów krwi. Czasy, w których przetaczano krew natychmiast po jej pobraniu, minęły bezpowrotnie. Tzw. świeża krew była zdaniem lekarzy świetnym lekiem, zbyt duże było jednak ryzyko zakażeń. Dlatego teraz od pobrania krwi do przetoczenia mija co najmniej doba, potrzebna na wykonanie niezbędnych badań, sprawdzających np. obecność wirusów.

W dodatku rzadko kiedy przetaczana jest pacjentom pełna krew. "Takie transfuzje stosuje się tylko niekiedy u noworodków czy pacjentów kar-diochirurgicznych, ale zużywamy na nie zaledwie 1 proc. pobieranej krwi" - mówi Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK w Katowicach.

Pozostałe 99 proc. krwi - wprzypadku katowickiego centrum to ponad 42 tysiące litrów rocznie - poddawane jest obróbce. "By wpełni zautomatyzować ten proces, zakupiliśmy w sumie kilkadziesiąt urządzeń. To najnowocześniejsza linia obróbki krwi w Polsce" - mówi Dyląg.

Najpierw w specjalnych wirówkach białe krwinki oddzielane są od płytek, leukocytów i osocza. Potem separatory umieszczają je w różnych pojemnikach z dodatkiem specjalnych płynów odżywczych i konserwujących (m.in. zapobiegających krzepnięciu). Same precyzyjnie odmierząjąprzy tym ilość płynów. Dzięki temu otrzymuje się składniki krwi o dokładnie ustalonych i powtarzalnych parametrach.

Następnie pojemniki trafiają do lodówek z ciekłym azotem. Tu trzymane sąwtemperaturze minus 80 stopni Celsjusza maksymalnie przez 42 dni.

"Dotychczas przetwarzaliśmy krew w naszych dziesięciu stacjach terenowych i na miejscu w Katowicach. Teraz wszystko będzie się odbywało właśnie tutaj, za to dużo dokładniej" dodaje Dyląg.

Remont i zakup sprzętu do uruchomienia nowoczesnej linii obróbki krwi kosztował 10 mln zł. Jej oficjalne otwarcie towarzyszyło obchodom jubileuszu 60-lecia RCKiK, które odbyły się w minioną sobotę. Kilka tygodni wcześniej centrum zostało laureatem XVIII edycji konkursu Teraz Polska. Godło konkursu przyznano mu za tzw. standaryzowane krwinki wzorcowe ułatwiające oznaczanie grup krwi.

Gazeta Wyborcza - Katowice 25.06.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.