Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 30 czerwca 2008r.

Krew do zabiegów w Elblągu jedynie z Olsztyna

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu nie spełnia warunków lokalowych. Jeżeli nie znajdzie się nowy lokal, trzeba będzie Centrum Krwiodawstwa zlikwidować a każdorazowo krew potrzebną do zabiegów dowozić ponad sto kilometrów z Olsztyna.

W tej chwili elbląskie Centrum Krwiodawstwa częściowo przetwarza i przechowuje krew potrzebną do operacji i zabiegów. Są jednak substancje z krwi, które pozyskiwane są jedynie w Olsztynie, a tamtejsze Regionalne Centrum Krwiodawstwa nie wydało zgody na przechowywanie ich w Elblągu. Mało tego jeżeli warunki lokalowe elbląskiego centrum się nie poprawią, to już wkrótce przestanie ono praktycznie istnieć.

"Trzeba znaleźć nową lokalizację dla Centrum. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w innym wypadku w Elblągu będzie można jedynie pobierać krew, ale nie przetwarzać" - poinformowała radna Elżbieta Gelert. To z kolei sprawi, że elbląskie wszystkie oraz placówki z Pasłęka i Braniewa będą musiały zaopatrywać się w krew w olsztyńskim regionalnym centrum.

Największy problem jest w tym, że niektóre produkty krwiopochodne muszą być przetoczone w ciągu zaledwie dwóch godzin od wyjęcia ich z lodówki. Pokonanie w tym czasie trasy Olsztyn Elbląg i dostarczenie przetworzonej krwi na oddział jest ryzykowne mimo, że karetka pokonuje ten dystans na sygnale.

"Nie możemy wziąć krwi na zapas" - mówią w RCKiK w Elblągu. "A my z Olsztyna możemy wziąć tylko tyle krwi, ile jest niezbędne do zabiegu lub operacji wyjaśnia. Nie możemy wziąć krwi na zapas, zwrócić niewykorzystanej, sprzedać, oddać, czy zamienić się z innym szpitalem. Takie są przepisy".

Zdaniem radnej Gelert zaopatrywanie się w produkty z przetworzonej krwi w Olsztynie nie tylko zwiększa koszty szpitali, ale przede wszystkim naraża społeczeństwo Elbląga, Pasłęka i Braniewa. Korzystniejszym wyjściem byłoby zaopatrywanie się w krew z Gdańska, ale w tym wypadku jest ścisła rejonizacja. Gdańsk wspomaga nas jedynie w przypadku rzadkich grup krwi dodaje dyrektorka szpitala wojewódzkiego.

Prezydent Henryk Słonina zapewnił, że miasto zajmie się tą sprawą. Zwrócimy się również z propozycją, aby to Gdańsk zaopatrywał nas w substancje krwiopochodne zapowiedział prezydent.

Polska - Dziennik Elbląski, 27.06.2008


Monitoring mediów PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.